Kríza v Číne? Podľa MMF len nevyhnutná adaptácia

Oslabovanie čínskej ekonomiky a terajší prepad čínskych akciových trhov neveští žiadnu krízu a ide len o prejav "nevyhnutnej adaptácie" druhej najväčšej svetovej ekonomiky. Povedal to v sobotu jeden z výkonných riaditeľov MMF Carlo Cottarelli.

22.08.2015 19:26
debata (57)

Nové signály prehlbujúceho sa útlmu v Číne viedli minulý týždeň k otrasom na svetových trhoch, ktoré vyvrcholili v piatok najprudším poklesom amerických akcií za takmer štyri roky.

„Je úplne predčasné hovoriť o kríze v Číne,“ povedal Cottarelli, ktorý vo výkonnej rade MMF zastupuje časť krajín Európskej únie. „Menová politika bola v minulých rokoch veľmi uvoľnená a je nutná adaptácia,“ dodal zástupca MMF podľa agentúry Reuters.

Cottarelli potvrdil, že MMF čínskej ekonomike tento rok predpovedá spomalenie rastu na 6,8 percenta. Vlani Čína rástla o 7,4 percenta, čo bolo jej najpomalšie tempo od roku 1990.

„Čínska ekonomika spomaľuje, to je ale úplne prirodzené… To, čo sa dialo v minulých dňoch, je samozrejme pre finančné trhy šok,“ povedal Cottarelli.

Hlavné čínske akciové indexy stratili od júna, kedy sa zastavil ich dlhý vzostup, už viac ako 30 percent. Minulý týždeň Peking finančné trhy zaskočil celkovo zhruba trojpercentnou devalváciou čínskej meny.

Cottarelli uviedol, že MMF bude v najbližších mesiacoch diskutovať s čínskymi úradmi o rozhodnutí oslabiť menu. Čína chce, aby sa jej jüan dostal do koša hlavných svetových mien, z ktorého fond odvodzuje hodnotu svojej menovej a účtovnej jednotky nazývanej zvláštne práva čerpania (SDR).

Čínska centrálna banka v záujme toho tiež minulý týždeň obmedzila kontrolu nad domácou menou, čím jej umožnila prirodzene oslabiť. MMF tento krok privítal a označil ho za posun smerom k voľne plávajúcemu kurzu.

Vedenie fondu by o možnom zaradení čínskeho jüanu do menového koša malo jednať tento rok v novembri. Experti MMF v správe zo začiatku augusta uviedli, že čínska mena by sa nemala stať súčasťou koša skôr ako v októbri 2016.

57 debata chyba
Viac na túto tému: #MMF #Čína