Euroskupina sa dohodla na podmienkach novej pomoci Grécku

Ministri financií eurozóny sa v piatok na mimoriadnej schôdzke v Bruseli zhodli na podmienkach novej mnohomiliardové pomôcť zadlženému Grécku.

14.08.2015 21:53 , aktualizované: 22:29
Schäuble, Tsakalotos Foto: ,
Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble (vľavo) a grécky minister financií Euclid Tsakalotos (uprostred vpravo) na zasadnutí ministrov financií eurozóny v budove Rady EÚ v Bruseli.
debata (17)

Podľa agentúry AFP to večer po rokovaní euroskupiny potvrdila Európska komisia. Už ráno príslušnú dohodu s medzinárodnými veriteľmi schválil grécky parlament.

Ide už o tretí záchranný program, mal by byť vo výške až 86 miliárd eur. Na jeho schválenie bola potrebná podpora ministrov financií všetkých 19 krajín zdieľajúcich euro.

Ministri schválili dohodu, ktorú predtým prerokovali experti. Predpokladá, že nové úvery budú zadlženému Grécku poskytnuté za podmienky ďalekosiahlych reforiem a úspor. Týka sa to napríklad zvyšovania daní alebo zmien dôchodkového systému.

Dohodu teraz musí schváliť ešte niekoľko národných parlamentov. Najostrejšia debata sa očakáva v Nemecku, kde by poslanci mohli záležitosť prerokovať v utorok. Odmietnutie v Spolkovom sneme je však podľa agentúry DPA považované za krajne nepravdepodobné.

Podľa AFP bude v prvej tranži Grécku zaslaných 26 miliárd eur. Atény pritom časť peňazí potrebujú už budúci týždeň vo štvrtok, keď musí splatiť ďalšiu pôžičku Európskej centrálnej banke (ECB). Splátka predstavuje vrátane úrokov 3,4 miliardy eur. Podľa AFP nebude nutné Aténam kvôli nej poskytnúť osobitný preklenovací úver.

Prisľúbených 86 miliárd eur Grécko postupne dostane počas nasledujúcich troch rokov.

17 debata chyba
Viac na túto tému: #Grécko