Český EPH chce po plyne aj Slovenské elektrárne

Český Energetický a průmyslový holding (EPH) podal ponuku na prevzatie podielu v spoločnosti Slovenské elektrárne od talianskej skupiny Enel.

30.07.2015 16:16
debata

Pre agentúru Reuters to uviedol vo štvrtok bez ďalších podrobností hovorca firmy. Enel predtým vo štvrtok oznámil, že prijal dve záväzné ponuky na odkúpenie podielu a s tretím záujemcom rokuje.

S vybraným uchádzačom chce talianska spoločnosť začať rozhovory v najbližších dňoch. Enel tiež uviedol, že dva bloky Atómovej elektrárne Mochovce dokončí v rokoch 2017 až 2018. Dohodu o predaji menšinového podielu v spoločnosti Slovenské elektrárne chce Enel podpísať v štvrtom kvartáli tohto roka. Zostávajúcu časť podielu 66 % plánuje predať po dostavbe tretieho a štvrtého bloku elektrárne Mochovce.

Oficiálne sa o predávaný podiel Slovenských elektrární zaujímajú dvaja investori, a to spomínaný Energetický a průmyslový holding, ktorého vlastníkmi sú český podnikateľ Daniel Křetinský, slovenský Patrik Tkáč a finančná skupina J&T, a firma Slovnaft. Tá podala ponuku spolu s maďarskou skupinou MVM Group. Hovorí sa, že o akcie Slovenských elektrární sa zaujímala aj fínska spoločnosť Fortum, ktorá to však nikdy nepotvrdila, ale ani nevylúčila. Do hry o väčšinový podiel Slovenských elektrární možno vstúpila čínska spoločnosť China National Nuclear, ktorá koncom júna ešte len zvažovala podanie svojej ponuky. Možnosť odkúpenia menšinového, prípadne celého podielu v SE, nevylučuje ani Slovenská republika.

Spoločnosť Slovenské elektrárne je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66-percentným podielom. Zvyšných 34 % akcií vlastní Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Na kúpu slovenského výrobcu elektriny vynaložil Enel pred deviatimi rokmi necelých 840 miliónov eur. Spoločnosť Slovenské elektrárne disponuje vyše päť tisíc megawattmi inštalovaného výkonu.

debata chyba
Viac na túto tému: #Slovenské elektrárne #Enel #EPH