To Vima: Tsipras by nemal šéfovať reformám, ktorým neverí

Grécko sa zatiaľ vyhlo hrozbe straty eura. Veľká väčšina parlamentu schválila reformné opatrenia, ktoré majú krajine zabezpečiť nový balík úverovej pomoci. Zachovanie jednotnej meny ale nezávisí len na tom, čo poslanci odhlasujú.

16.07.2015 17:04
debata (21)

Nevyhnutné je tiež to, aby štrukturálne zmeny pre udržateľný rozvoj gréckej ekonomiky vykonávalo politické vedenie, ktoré im verí a ktoré je ochotné za ne tvrdo bojovať. Vláda na čele s premiérom Alexisom Tsiprasom k nim ale nepatrí, napísal vo štvrtok na svojom serveri grécky denník To Vima.

„Nakoniec bude potrebné vykonať všetko, čo v priebehu toľkých rokov politický systém odhlasoval, ale pritom sa umne vyhýbal realizácii, aby nenastal konflikt s klientelistickými záujmami,“ upozorňuje vo svojom článku komentátor Jorgos Papaioannou.

Aby Grécko mohlo v eurozóne zotrvať, musí svoju ekonomiku ovládanú štátnymi monopolmi a korporatívnymi záujmami transformovať v produktívnu a otvorenú ekonomiku.

„Je to jediný spôsob, ako môže prosperovať krajina pod silnou menou, akou je euro. A to nie je ľahké. Žiada si to radikálne zmeny. Toľko rokov sme videli všetky druhy menších a väčších záujmov tomuto odolávať a dravo si svoje výdobytky strážiť,“ uvádza sa ďalej v texte.

Zmeny ale musí vykonávať vláda, ktorá je presvedčená o tom, že „všetko sa musí zorganizovať inak a že spoločnosť musí zmeniť svoje návyky“. Takáto vláda „musí mať ciele, musí vytvárať nové hodnoty a musí byť trpezlivá“.

Tieto zmeny nemôže vykonávať Tsipras, pretože neverí dohode, ktorú sám podpísal a ktorá zahŕňa konkrétne opatrenia a špecifické zmeny v štáte a ekonomike. „Ak im Tsipras neverí, prečo by sa mal snažiť ju presadzovať? Bude lepšie, keď to bude robiť niekto iný s podporou veľkej väčšiny v parlamente, ktorá dohodu schválila,“ pokračuje autor článku.

Neexistuje podľa neho žiadny dôvod, prečo márniť ďalšie tri mesiace alebo pol roka čakaním, než sa zistí, rovnako ako v predchádzajúcich piatich mesiacoch, že žiadne zmazanie dlhu nebude, ale len jeho reštrukturalizácia, že nedorazí žiadna finančná podpora z Ruska alebo Číny, že nepripadá do úvahy, aby Grécko uniklo dohľadu Medzinárodného menového fondu a že Európania neposkytujú žiadny ďalší priestor pre vyjednávanie.

„Potom už bude naozaj neskoro a dôjde k nehode. Jediným dôvodom, prečo trvá na tom, aby realizoval dohodu, ktorej neverí, je to, že má iné ciele,“ uzatvára autor.

21 debata chyba
Viac na túto tému: #Grécko #trojka veriteľov #eurozóna