Merkelová vylučuje 'zosekanie' gréckeho dlhu

Nemecká kancelárka Angela Merkelová zopakovala, že tzv. "zosekanie" gréckych záväzkov je vylúčené. Gréci požadujú reštrukturalizáciu svojho obrovského dlhu a za potrebnú ju považuje aj Medzinárodný menový fond.

09.07.2015 15:29
Angela Merkelová Foto:
Nemecká kancelárka Angela Merkelová opakovane vylúčila "zosekanie" gréckeho dlhu.
debata (6)

„V roku 2012 sme sa zaoberali udržateľnosťou dlhu. Predĺžili sme splatnosť, odložili sme splácanie pôžičiek z EFSF (Európsky fond finančnej stability) na rok 2020. Takže neriešime udržateľnosť dlhu prvýkrát,“ uviedla Merkelová, ktorá je na návšteve v hlavnom meste Bosny, na otázku novinárov o rozdielnom názore s MMF na odpis gréckeho dlhu.

„Povedala som, že klasické zosekanie je pre mňa nemysliteľné a to sa od včerajška do dneška nezmenilo,“ citovala Merkelovú agentúra Reuters.

MMF minulý týždeň vo svojej správe uviedol, že Grécko bude v nasledujúcich troch rokoch potrebovať dodatočné finančné prostriedky až 60 miliárd eur a rozsiahle odpustenie dlhov, aby získalo priestor na nadýchnutie a mohlo oživiť hospodárstvo. Výkonná riaditeľka MMF Christine Lagardeová potom v stredu uviedla, že je potrebné grécky dlh reštrukturalizovať, ak majú záchranné programy fungovať. Grécko však musí pokračovať s reformami, ktoré znížia náklady.

Grécky premiér Alexis Tsipras už skôr uviedol, že jediným spôsobom, ako urobiť dlh udržateľným, je jeho zníženie o 30 percent a dvadsaťročný odklad splácania. Celkový dlh Grécka teraz presahuje 320 miliárd eur, čo je približne 175 percent hrubého domáceho produktu. Vo vzťahu k HDP je dlh Grécka druhý najvyšší na svete za Japonskom. Najväčším veriteľom Grécka je Európsky fond finančnej stability (EFSF), ktorému grécka vláda dlhuje približne 130,9 miliardy eur. Z jednotlivých krajín je najväčším veriteľom Grécka Nemecko, ktorému dlhuje 68 miliárd eur. Táto suma zahŕňa pôžičky a prostriedky z EFSF.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Angela Merkelová #reštrukturalizácia #grécky dlh