„Toto je čistá ilúzia, čistá lož,“ tvrdí. Tretí balík pomoci, ktorý by Gréci žiadali z trvalého eurovalu (ESM), je totiž podľa neho na základe zmlúv ratifikovaných v parlamentoch krajín eurozóny ešte prísnejší ako dovtedajšie programy.
„To znamená plná dokumentácia, plná udržateľnosť, jasná podmienenosť. Ten balík opatrení bude musieť byť z tohto pohľadu ešte zviazanejší, ešte záväznejší a ešte podmienenejší z hľadiska výplaty každého eura. Odmietnutie reforiem nemôže byť jednoduchšia cesta,“ povedal poslancom v piatok Kažimír. Naznačil pritom, že odmietnutie úsporných opatrení v Grécku bude zrejme znamenať, že v krajine sa už eurom dlho platiť nebude. „Odmietnutie reforiem a získanie mandátu na ďalší súboj bude znamenať to, že sa ten celý problém bude musieť vyriešiť úplne iným spôsobom, a asi viete čo mám na mysli,“ dodal.
Kažimír sa už počas týždňa vyjadroval, že v prípade nedohody grécke banky zrejme už po referende s eurom neotvoria. Európska centrálna banka (ECB) totiž v takom prípade do gréckeho bankového systému už ďalšie injekcie zrejme pumpovať nebude. „Toto je záležitosť, ktorá patrí do kompetencie ECB a postoje a rozhodnutia rady guvernérov z posledných dní opakovane hovoria o tom, že nie sú pripravení navýšiť tzv. rizikový spôsob financovania, čo prakticky znamená, že žiadne ďalšie peniaze do Grécka nejdú. Nemyslím si, že by sa tento stav zmenil, pokiaľ nedôjde k dohode,“ vysvetľuje Kažimír.
Podľa ministra tak súčasná grécka vláda hrá falošnú hru, ktorú treba jasne pomenovať. Navyše situácia v krajine sa pri súčasných podmienkach každým dňom zhoršuje. Nefunkčný hotovostný obeh má negatívny dopad na výber daní, na zisky firiem, keď len podľa posledných informácií maloobchodné tržby klesli až o 70 %. „Čiže ten potrebný balík pomoci sa zvyšuje každým dňom, než čakáme na nejaké riešenie, a tým pádom musia odpovedať ešte tvrdšie opatrenia,“ hovorí minister.
Zároveň jednoznačne odmietol názory svojho straníckeho kolegu a šéfa európskeho výboru Ľuboša Blahu, ktorý vyjadril svoju náklonnosť k ľavicovej strane Syriza s tým, že táto strana súčasnú situáciu nespôsobila a len ju zdedila od predchádzajúcich vlád. „Politike rozumiem, ale to je neuveriteľný egoizmus. Tu musím povedať, že absolútne nesúhlasím s náklonnosťou voči politickej strane Syriza a vôbec mi nevadí, čo čítajú a čo študujú,“ odpovedal. Na dokreslenie uviedol niekoľko problematických bodov z rokovaní s gréckou vládou, ktorá okrem iného odmieta zmraziť minimálne dôchodky, či vyrovnať úroveň dane z pridanej hodnoty. Gréci si totiž ešte v predvstupových rokovaniach do únie vyjednali polovičnú DPH pre ostrovy kvôli podpore turistického ruchu, čo už súčasné pravidlá a harmonizácia dane nedovoľuje. "Ak si prejdeme do našej reality, tak sa nám to nezdá veľmi pochopiteľné z hľadiska toho rizika, ktoré je na druhej strane,“ hovorí.
V súčasnosti sú tak podľa Kažimíra v hre len dva možné scenáre. V jednom z nich šanca na dohodu na ďalšom program stále žije, a to ak grécka verejnosť bude v referende väčšinovo súhlasiť s predkladaným balíkom reforiem. „Ak grécka verejnosť, aj pod vplyvom dnešnej vlády, odmietne tento balík, je tu vyššia pravdepodobnosť krízového scenáru a možného aj technického odchodu z eurozóny,“ doplnil.
Slovensko by však ani v prípade nedohody nemuselo dopady výraznejšie pocítiť. Podľa ministra je totiž krajina dobre pripravená, nachádza sa v dobrej fáze ekonomického cyklu z hľadiska ekonomického rastu, tvorby pracovných miest, domáceho dopytu či investovania. V dobrej kondícii je na základe strestestov aj bankový sektor a štát má dostatočnú rezervu aj na financovanie svojho dlhu, ak by bol problém dostať sa k peniazom na finančných troch. „Isté obavy z prenosu od našich obchodných partnerov možno očakávať, ale budeme musieť počkať na vývoj v najbližších týždňoch a mesiacoch,“ uzavrel.