Lietajúce auto dostane štátnu dotáciu

Slovenská spoločnosť AeroMobil R&D získa na výskum a vývoj dopravného prostriedku pre pohyb po zemi aj vo vzduchu štátnu pomoc vo výške 6 miliónov eur. Vyplýva to z návrhu na poskytnutie stimulov, ktoré vláda stredu schválila.

01.07.2015 12:20
lietajúce auto, AeroMobil 3.0 Foto:
Slovenský AeroMobil 3.0.
debata (8)

Firma o investičné stimuly požiadala Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR. To odporučilo vládnemu kabinetu poskytnutie pomoci schváliť. „Na základe kladného komplexného hodnotenia odporúčame schváliť štátnu pomoc vo forme dotácie z prostriedkov štátneho rozpočtu na krytie 80 % oprávnených nákladov súvisiacich s riešením projektu priemyselného výskumu a 60 % oprávnených nákladov súvisiacich s riešením projektu experimentálneho vývoja,“ uviedlo ministerstvo školstva v materiáli.

Spoločnosť by mala do výskumu a vývoja jedinečného dopravného prostriedku investovať celkovo viac ako 8 miliónov eur. Vytvoriť by sa malo viac ako 40 nových pracovných miest. Plánovaný výskum a vývoj má byť postavený na základe poznatkov získaných pri konštrukcii súčasného prototypu lietajúceho auta AeroMobil 3.0.

Výskum v rámci novovytvoreného pracoviska sa zameria na niekoľko kľúčových komponentov. Ide o komponenty pohonov , brzdy, zavesenie nápravy, systémy pasívnej bezpečnosti, konštrukčných riešení prvkov karosérie a riešenia systému transformácie z módu lietadlo na auto a opačne. Súčasťou bude aj výskum v oblasti materiálov vo všetkých relevantných primárnych konštrukciách.

"Ďalší rozvoj lokálnych aktivít spoločnosti AeroMobil bude predstavovať významný zlomový moment, kedy kombinácia expertízy a skúseností z automobilového priemyslu a leteckého odvetvia jednoznačne vytvorí prostredie pre vznik vysokokvalifi­kovaných pracovných miest, ktoré budú schopné zvyšovať pridanú hodnotu v priemysle,“ konštatuje ministerstvo školstva. Zároveň je presvedčené, že AeroMobil sa môže stať pre Slovensko takým signifikantným projektom, akými boli pre Fínsko Nokia, pre Estónsko Skype, či pre Kaliforniu Tesla a SpaceX.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #Aeromobil #stimul