Odliv peňazí z gréckych bánk sa zrýchlil

Odliv vkladov z gréckych bánk sa v pondelok zrýchlil na približne 400 miliónov eur. Agentúre Reuters to oznámili grécki bankári.

15.06.2015 19:28
debata (3)

Vkladatelia vyberajú peniaze pod vplyvom krachu víkendových rokovaní medzi gréckou vládou a medzinárodnými veriteľmi. Obávajú sa, že krajina bude musieť vyhlásiť platobnú neschopnosť, zaviesť obmedzenia na výbery vkladov, zakázať prevody peňazí do zahraničia a nakoniec aj vystúpiť z eurozóny.

V minulých týždňoch grécki občania a firmy vyberali z bánk v priemere 200–250 miliónov eur denne. V apríli sa odliv zrýchlil na celkových 4,9 miliardy eur z marcových necelých dvoch miliárd eur a za prvé štyri mesiace roka z gréckych bánk odišlo viac ako 26 miliárd eur.

Objem vkladov v gréckych bankách klesol na konci apríla na 139,4 miliardy eur. Spadol tak na najnižšiu úroveň za viac ako desať rokov. Údaje za máj by mala grécka centrálna banka zverejniť v druhej polovici tohto mesiaca.

Pre grécke bankové ústavy je v súčasnosti jediným zdrojom peňažnej likvidity program núdzového financovania (ELA). V ňom má slovo Európska centrálna banka (ECB), ktorá tento rok Grécku postupne zvyšuje strop úverov z tohto programu.

Obmedzovaním prísunu peňazí z ELA zvyšuje ECB tlak na to, aby Atény zrýchlili rokovania s veriteľmi. Šéf ECB Mario Draghi v pondelok v Európskom parlamente povedal, že banka bude Grécku ďalej uvoľňovať likviditu, kým budú grécke banky solventné a budú mať dostatočný objem zástav. Dodal ale, že tieto peniaze nesmú slúžiť na náhradné financovanie gréckej vlády, pretože by to znamenalo obchádzanie zákazu financovania vlád centrálnou bankou.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Grécko #trojka veriteľov #eurozóna