Zásadné ústupky sme už urobili, zhodne tvrdia Gréci aj Brusel

Medzinárodní veritelia z Európskej únie a Medzinárodného menového fondu už urobili voči Grécku zásadné ústupky, aby dospeli k dohode, ktorá má zadlženú krajinu zachrániť pred bankrotom. Podľa agentúry AFP to v pondelok povedala hovorkyňa Európskej komisie Annika Breidthardtová.

15.06.2015 14:25
debata (1)

Hovorca gréckej vlády Gavriil Sakellaridis zase oznámil, že Atény už výrazne vyčerpali svoje možnosti.

Zástupkyňa komisie zdôraznila, že veritelia prijali veľmi významné ústupky a prejavili dostatok flexibility. Nejde vraj ale o „jednosmernú cestu“, vyhlásila hovorkyňa, čím naznačila, že grécka strana rovnako ústretová nebola. Atény ale tvrdia, že podstatnú cestu ku kompromisu urobilo Grécko.

Breidthardtová reagovala na doterajší vývoj rokovaní medzi veriteľmi a Grékmi, ktoré sa cez víkend opäť skončilo bezvýsledne.

Podľa hovorkyne komisia návrhy veriteľov majú ekonomický zmysel a spĺňajú potreby gréckeho ľudu, jeho vlády, ale aj ostatných 18 členských krajín eurozóny.

Grécka vláda prišla s protinávrhmi, ktoré boli podľa člena gréckej delegácie dostatočne kompromisné a ústretové. Sakellaridis vyhlásil, že mu nie je jasné, prečo nebola posledná grécka ponuka pre veriteľov „dosť dobrá“. Hovorca zopakoval, že cieľom jeho vlády je dohoda.

Podľa denníka Kathimerini Atény údajne ustúpili napríklad pri cieli primárneho prebytku pre tento rok na jedno percento HDP. Veritelia ale požadujú predovšetkým oklieštenie nákladov dôchodkového systému. Grécky premiér Alexis Tsipras to ale odmietol.

Sakellaridis v pondelok potvrdil, že Tsipras poletí podľa plánu na ekonomické fórum krajín BRICS do Petrohradu, ktoré sa koná od štvrtka do soboty. Vo štvrtok pritom jedná aj euroskupina, ktorá sa bude zaoberať gréckou finančnou krízou. O situácii v Grécku má rokovať aj nemecký parlament. Španielsky minister zahraničia José Manuel Margallo v pondelok varoval pred reálnym rizikom odchodu Grécka z eurozóny.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Grécko #trojka veriteľov #eurozóna