Varufakis nechce odchod Grécka z eurozóny

Grécky minister financií Janis Varufakis sa v rozhovore, ktorý v pondelok zverejnil nemecký denník Bild, postavil proti odchodu Grécka z eurozóny. Podľa ministra by to nebolo rozumné riešenie gréckej dlhovej krízy a jedinou možnosťou pre Grécko je reštrukturalizácia dlhu.

15.06.2015 08:56
debata

„Vylučujem ‚grexit‘ ako rozumné riešenie,“ povedal Varufakis denníku. Grexit je používaný skrátený výraz pre odchod Grécka z eurozóny – Greek exit. „Ale nikto nemôže vylúčiť všetko. Ja nemôžem vylúčiť, že krajinu zasiahne kométa.“

Aj posledné víkendové rokovania o ukončení patovej situácie medzi Gréckom a jeho zahraničnými veriteľmi sa skončili krachom a európski predstavitelia neskrývajú pocit márnosti. Atény tak pomaly smerujú k bankrotu, ktorý ohrozuje ich budúcnosť v eurozóne.

Varufakis však stále verí, že je možné, aby sa Grécko s veriteľmi rýchlo dohodlo. Podľa neho jedinou možnosťou pre krajinu, aby bola schopná splácať svoje zadlženie, je reštrukturali­zácia dlhu.

Ako si reštrukturalizáciu predstavuje v rozhovore nespresnil. Takýto krok môže zahŕňať predĺženie splatnosti dlhu, zníženie úrokov či zoškrtanie dlhu, alebo kombináciu týchto možností. Dohoda je podľa Varufakisa možná, ak sa rokovania zúčastní aj nemecká kancelárka Angela Merkelová.

„Nechceme žiadne ďalšie peniaze,“ povedal Varufakis Bildu, ktorý píše kriticky o záchrane Grécka, a dodal, že Nemecko a zvyšok eurozóny už dali Grécku veľa peňazí. „Dohoda by mohla byť dosiahnutá počas jednej noci. Ale musí sa na nej podieľať kancelárka.“

Varufakis tiež upozornil, že úsporný program zlyhal. Jeho vláda podľa neho chce zabrániť odchodu Grécka z eurozóny, ale potrebuje reštrukturalizáciu. Tá je podľa neho jediným možným spôsobom, ako zabezpečiť, že Grécko bude schopné svoje dlhy splácať. Akejkoľvek dohode o reštruktura­lizácii dlhu by vraj povedal „áno“ a Grécko by sa vzdalo ďalšej pomoci, ak by mu Európska centrálna banka, Medzinárodný menový fond a Európska únia ponúkli zníženie dlhu.

Grécko je stále pripravené rokovať s veriteľmi. Varufakis však zopakoval, že Atény neustúpia v otázke znižovania penzií a miezd. Upozornil tiež, že ak veritelia donúti Grécko príliš zvýšiť daň z pridanej hodnoty, bude mať krajina problémy s jej výberom, napísala agentúra Reuters.

debata chyba
Viac na túto tému: #Grécko #trojka veriteľov #eurozóna