Grécky minister financií Varufakis sa v čase, keď ešte nebol členom vlády, prejavil ako horlivý zástanca gréckeho bankrotu, avšak bez toho, aby krajiny opustila eurozónu. Grécka televízia Skai to pripomenula ako Varufakisov „starý strategický cieľ a túžbu“.
Napríklad na jednom seminári, ktorý sa konal v máji 2013 v chorvátskej metropole Záhrebe, teda rok a pol pred svojím nástupom do ministerskej funkcie, Varufakis vyhlásil, že Grécko malo vyhlásiť platobnú neschopnosť už v januári 2010. Podľa neho úverové programy, ktoré minulé gréckej vlády s veriteľmi dohodli, len predĺžili marazmus, v ktorom krajina je. Atény sa stále potýkajú s dlhmi, ktoré vraj nie sú schopné nikdy zaplatiť.
Podľa Varufakisa mali predchádzajúce grécke vlády „vztýčiť Nemecku prostredník“ a povedať: „Teraz si vyriešte problém sami.“ Týmto kontroverzným gestom, viac ako podstatou jeho oznámení, sa už medzinárodné médiá tento rok zaoberali.
Varufakis vtedy radil, aby grécky premiér alebo minister financií predstúpil pred únijných ministrov financií a oznámil im, že Grécko už ďalšie pôžičky medzinárodným inštitúciám ako napríklad Európskej centrálnej banke (ECB) nesplatí. Podľa neho by nakoniec tým stratili úplne všetci a euro by bolo zničené.
„Ak sa euro zrúti, budeme mať neuveriteľnú recesiu v Nemecku a stagfláciu (kombináciu ekonomickej stagnácie a súčasnej vysokej inflácie) vo zvyšku Európy. Globálna ekonomika nebude schopná odolať tomuto šoku. Čína a Brazília pocítia podobné následky,“ tvrdil tiež Varufakis.
Terajší minister však zdôraznil, že bankrotujúce Grécko by nemalo opúšťať eurozónu, pretože návrat k drachme by krajinu úplne ožobráčil, znamenal únik všetkého kapitálu z krajiny a prinútil by ju nakoniec opustiť aj Európsku úniu.