Britskí investori mieria na Slovensko

Britsko–slovenské obchodné vzťahy začínajú po kríze naberať nový dych. Doteraz to boli skôr Nemci či Kórejčania, ktorí investovali na Slovensku, najmä v automobilovom priemysle. Aktuálne majú Slovensko v hľadáčiku aj Briti. Napríklad karosérie na luxusné Bentley sa budú vyrábať v Bratislave a auto zmontujú vo Veľkej Británii. Aktuálne sa hovorí aj o možnej investícií automobilky Land Rover, ktorá by mala postaviť nový závod pri Nitre. Christopher Plant, výkonný riaditeľ Britskej obchodnej komory na Slovensku, v rozhovore pre Pravdu tvrdí, že v súčasnosti narastá takisto počet slovenských podnikateľov, ktorí sa rozhodli naštartovať svoj biznis v Británii.

11.06.2015 12:00
Christopher Plant Foto: ,
Christopher Plant, výkonný riaditeľ Britskej obchodnej komory na Slovensku, upozorňuje, že Slovensku niekedy chýba schopnosť dobre sa predať.
debata (34)

Prečo britské investície na Slovensku výraznejšie zaostávajú za nemeckými, americkými či kórejskými?
Myslím si, že v tomto smere je veľa oblastí záujmov, napríklad finančný sektor, v ktorom je Veľká Británia tradične veľmi silná. Podľa dostupných údajov sa celková výška investícií Británie na Slovensku pohybovala za vlaňajšok na úrovni okolo 400 miliónov eur, čím sa Británia zaraďuje na 15. priečku spomedzi zahraničných investorov pôsobiacich na Slovensku.

Ako je to v prípade slovenských podnikateľov, ktorí aktuálne riešia svoj biznis v Británii?
Podľa našich vedomostí odhadujeme, že v Británii aktívne pôsobí okolo 120 slovenských podnikateľských subjektov. Má to rastúci trend. Zaujímavý je fakt, že vzťahy medzi Britániou a Slovenskom nabrali na intenzite po svetovej finančnej kríze. Došlo totiž k zmene štruktúry obchodu, väčšina investícií sa presunula do sektoru služieb. Navyše, hlavne slovenské technologické firmy zistili, že môžu v Británii ťažiť z jednej z celosvetovo najsilnejších IT infraštruktúr.

Veľká Británia je v rámci vytvorených podmienok pre podnikateľov na šiestej pozícii zo 157 hodnotených krajín sveta. Ako na to idete?
Krajina je lídrom v jednoduchosti založenia firmy a vybavovaním stavebných povolení, v získaní úveru, ale najmä vďaka vymožiteľnosti práva, priaznivému daňovému systému pre biznis a ochrane investorov. Podľa môjho názoru je aj správne nastavený prístup k zákazníkom, inováciám, dodávateľom a partnerom. Najväčšou výhodou je kvalifikovaná pracovná sila, ktorej je v Británii dostatok, pričom v tomto smere má krajina v celosvetovom meradle piaty najefektívnejší trh práce na svete. Ponúka výbornú dopravnú dostupnosť do Európy a zvyšku sveta. Británia má takisto najkonkurenci­eschopnejší daňový režim v rámci vyspelých krajín G20. Aj vďaka spomínaným faktorom je nielen lídrom v podnikateľskej sfére, ale aj siedmou najväčšou ekonomikou sveta s hrubým domácim produktom na úrovni približne 2,27 bilióna eur.

Christopher Plant Foto: Ľuboš Pilc, Pravda
Christopher Plant Christopher Plant

Na Slovensku sa vedie polemika, či biznis poškodzujú vysoké dane pre firmy. V Británii je korporátna daň na úrovni 20 percent. Na Slovensku bola do vlaňajška na úrovni 23 percent, tento rok sa znížila o jedno percento.
Priaznivá výška zdanenia, nazvime to takto, je dôležitá pre každého podnikateľa. Nie je to však jediná vec, na ktorú podniky hľadia. Veľmi dôležitý je právny systém, ktorý podporuje a chráni obchodné záujmy, ale aj miera byrokracie a administratívneho zaťaženia podnikania. Vymožiteľnosť práva je dôležitá vec, bez toho je bezpredmetné, akú výšku daní pre firmy nastavíte. Ak nie sú chránení poctiví podnikatelia pred nekalými praktikami hŕstky nepoctivých, podniká sa naozaj ťažko.

Kým v Británii vládli dosiaľ konzervatívci s proaktívnym podnikateľským prístupom, na Slovensku vládne ľavicová strana, ktorá má v parlamente väčšinu, a smeruje vyše tri roky pozornosť skôr na bežných ľudí ako na biznis.
Nie som tu od toho, aby som hodnotil kroky jednotlivých vlád. V rámci britskej obchodnej komory na Slovensku sa snažíme o aktívnu spoluprácu so všetkými vládami, aj teraz vidíme ústretové kroky pri rokovaniach.

Má Slovensko za súčasných podmienok predpoklady na napredovanie v podnikateľskej sfére?
Slovensko má vynikajúcu geografickú polohu pre biznis, je v srdci Európy. Čo je škoda, že to krajina nie veľmi efektívne využíva. Spomeniem len taký turizmus, v konkurencii ostatných krajín sa nedokáže Slovensko dobre predať. V tejto oblasti sa snažíme pomáhať aj my a propagujeme slovenských podnikateľov vo Veľkej Británii. Mnoho potenciálnych britských partnerov totiž niekedy ani netuší, aké možnosti ponúka táto krajina. Dobrá výmena informácií je jedným zo základných predpokladov obchodnej spolupráce, preto ju podporujeme. V súčasnosti vidíme rastúcu obchodnú výmenu medzi našimi krajinami, ktorá vychádza z iniciatívy oboch strán.

Christopher Plant Foto: Ľuboš Pilc, Pravda
Christopher Plant Christopher Plant

Britská ekonomika sa spamätáva z finančnej krízy oveľa lepšie ako európske krajiny, vrátane Slovenska. Briti pripisujú svoj úspech aj rozsiahlej podpore začínajúcim podnikateľom, najmä počas krízových rokov.
Britská vláda sa snaží z verejných a európskych zdrojov ponúkať začínajúcim firmám daňové úľavy, myslím, že až do piatich rokov majú niektoré z nich odpustené platenie daní. Tento systém sa neuplatňuje plošne, funguje mechanizmus na odpúšťanie daní pre inovatívne firmy. Navyše, vláda premieňa opustené a nevyužité priemyselné a skladovacie areály v krajine na lacné priestory pre podnikateľov. To sú opatrenia, ktoré pomáhajú rozbehnúť biznis v posledných rokoch. Británia takisto zaviedla tzv. Startup Loan Scheme. Ide o vládou financovanú schému, ktorá poskytuje začínajúcim podnikateľom výhodnejšie úvery. Medzi služby poskytované registrovaným žiadateľom o úver bezodplatne patrí aj pomoc pri vypĺňaní žiadosti, poradenstvo a mentoring v období čerpania úveru. Žiadatelia nepotrebujú záručné aktívum ako protihodnotu na získanie úveru. Priemerná výška úveru sa pohybuje okolo 5-tisíc libier (6¤800 eur).

Podnikatelia sa pri príchode do krajiny, kde sa rozhodli rozbehnúť svoj biznis, zaujímajú nielen podmienky na podnikanie, ale aj to, či ekonomické prostredie a politická situácia sú stabilné. K často diskutovanej téme patrí aj podpora zahraničných investícií.
S týmito otázkami sa, samozrejme, stretávame často. Naša prioritná úloha je, aby sme domácim podnikateľom pomohli uspieť so svojím biznisom v Británii. Preto ponúkame slovenským podnikateľom semináre a konferencie, kde sa môžu dozvedieť praktické informácie priamo od ľudí z britského podnikateľského prostredia. Aj dnešné slovensko-britské podnikateľské fórum v Bratislave je na to určené. Poskytne ucelený pohľad na britský trh a podnikateľské prostredie vo Veľkej Británii. Súčasťou prezentácií budú informácie o možnostiach korporátneho financovania, daňovom systéme, obchodných príležitostiach i právnych normách pre podnikanie v Británii.

Christopher Plant

je výkonným riaditeľom Britskej obchodnej komory na Slovensku. Narodil sa vo Veľkej Británii, ale už viac ako 20 rokov pôsobí v Nemecku, Rakúsku a na Slovensku. Britská obchodná komora na Slovensku zorganizovala britsko-slovenské podnikateľské fórum v Bratislave, ktorého je denník Pravda hlavným mediálnym partnerom. Tento seminár je určený pre slovenské spoločnosti, ktoré majú záujem rozšíriť svoje podnikanie a chcú expandovať na trhy Veľkej Británie alebo s Britániou začať obchodovať. Cieľom podujatia je podať zúčastneným spoločnostiam detailné a praktické informácie o špecifikách obchodovania i podnikania v tejto krajine. Podujatie sa uskutoční dnes pod záštitou excelencií veľvyslanca Jej Veličenstva na Slovensku Andrewa Gartha a veľvyslanca Slovenskej republiky vo Veľkej Británii Miroslava Wlachovského.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 34 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #firmy #Veľká Británia #Slovensko