Európskych lídrov zároveň vyzval, aby návrh Grécka prijali, a umožnili tak po dlhých mesiacoch rokovaní uzavrieť dohodu, ktorá tejto silne zadlženej krajine umožní zostať solventnou. Podrobnosti návrhu ale premiér nespresnil.
„Predložili sme realistický plán, ktorého cieľom je dostať Grécko z krízy,“ povedal Tsipras. „Nečakáme, až prídu so svojím návrhom. Grécko predkladá plán… a rozhodnutie je na politickom vedení Európy,“ uviedol premiér podľa agentúry Reuters. Podľa jeho presvedčenia by prijatie návrhu „ukončilo rozdelenie v Európe“.
Európska komisia oznámila, že Grécko si teraz s veriteľskými inštitúciami vymieňa dokumenty týkajúce sa návrhov gréckych reforiem, avšak vyjednávania sú stále len na technickej úrovni.
„Medzi inštitúciami a gréckymi úradmi sa vymieňa veľa dokumentov, ktoré objasňujú, ako naplniť dohodu euroskupiny z 20. februára (o predĺžení gréckeho záchranného programu o štyri mesiace). Dobrým znamením už je sám fakt výmeny dokumentov,“ uviedla hovorkyňa komisie Annika Breidthardtová na dennom brífingu na otázku, či komisia niečo od Atén dostala.
Podľa šéfa euroskupiny Jeroena Dijsselbloema však nie je ani teoreticky možné, aby veritelia už tento týždeň obnovili poskytovanie finančnej pomoci Grécku.
Tsipras vystúpil po tom, keď sa v Berlíne v pondelok večer zišli ku krízovej schôdzke venovanej stavu rokovaní s Gréckom nemecká kancelárka Angela Merkelová, francúzsky prezident Françoise Hollande, predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker, šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeová a prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi. Podľa hovorcu nemeckej vlády sa zhodli, že v najbližších dňoch plánujú „veľmi intenzívne“ pracovať na dosiahnutí dohody s Gréckom.
V súvislosti s berlínskou schôdzkou sa v médiách objavili informácie, že veritelia začali v pondelok pripravovať text konečnej dohody, ktorý chcú predložiť ako hotovú vec gréckej vláde. Podľa informovaných zdrojov denníka The Wall Street Journal už mali účastníci pondelkovej schôdzky v Berlíne text dohody k dispozícii. Nemenovaný európsky predstaviteľ však agentúre Reuters povedal, že veritelia nebudú žiadny takýto text predkladať ako ultimátum.
Medzinárodné veritelia doteraz za prekážku dohody označovali hlavne neochotu Grékov zaviesť dôchodkovú reformu a zmeny na trhu práce. Európsky komisár pre ekonomiku Pierre Moscovici ale v utorok uviedol, že Gréci predložili návrh na riešenie otázky dôchodkového systému a veritelia ho teraz posudzujú.