Vlakmi zadarmo môže ísť 762-tisíc ľudí. Premiér avizuje ďalšie balíčky

Počet žiakov, študentov a dôchodcov, ktorí sa registrovali pre bezplatné cestovanie vlakom, dosiahol 762-tisíc. Informoval o tom premiér Robert Fico.

22.05.2015 15:45 , aktualizované: 16:28
Robert Fico, Ján Počiatek Foto:
Premiér Robert Fico (vľavo) a minister dopravy Ján Počiatek počas tlačovej konferencie na tému Vyhodnotenie opatrenia vlaky zadarmo po šiestich mesiacoch praxe.
debata (109)

Na tomto príklade chcel podľa svojich slov demonštrovať, že v prípade sociálnych balíčkov ide o reálne opatrenia pre ľudí. Zvýšil sa aj počet cestujúcich za prácou, ktorí si môžu od začiatku februára uplatniť až polovičnú zľavu, pribudlo ich 10 %. Fico očakáva, že zvýšenie počtu cestujúcich za polovicu môže dosiahnuť postupne až 20 percent.

„Zvýšil sa počet cestujúcich vo vlakoch o viac ako 17 %. V žiadnom prípade nedošlo k poklesu platiacich cestujúcich, ako niekedy namietali naši kritici pri zavádzaní tohto opatrenia,“ vyhlásil v piatok Fico na bratislavskej Hlavnej stanici. Značne sa zvyšuje počet cestujúcich rodín s deťmi, v prípade detí do 15 rokov vzrástol o polovicu.

„Môžeme ukázať oponentom a kritikom, že nemali ani štipku pravdy. Je to opatrenie, ktoré neznamenalo zníženie príjmov a znamená väčšie využívanie vlakov na viaceré účely,“ dodal premiér.

Napríklad viacerí, ktorí predtým cestovali do Bratislavy autom, po zavedení bezplatnej prepravy a zvýšení zľavy vo vlakoch obmedzili tento spôsob dopravy a dochádzajú vlakom.

Príde druhý aj tretí sociálny balíček

Obe spomínané opatrenia sú súčasťou prvého balíka sociálno-ekonomických opatrení na zlepšenie životnej úrovne obyvateľov. Z pätnástich je splnených, resp. sa realizuje zatiaľ dvanásť. Premiér tvrdí, že prvý balíček je nastavený veľmi dobre.

Druhý sociálny balíček chce Robert Fico a strana Smer prezentovať v sobotu. Fico naznačil, že bude aj tretí balíček, ktorý by mala vládna strana predstaviť začiatkom roku 2016, teda pred parlamentnými voľbami v marci. V ňom by malo byť aj opatrenie na prepojenie vlakovej a autobusovej dopravy. „Budeme reagovať na niektoré pripomienky najmä z regiónov, kde železničná doprava nie je natoľko rozvinutá,“ priblížil premiér.

Počiatek: Nemáme dramatické výpadky tržieb

Štát plánuje kompenzovať dopravcom výpadok príjmov v bezplatnej preprave vlakmi v tomto roku naďalej v plánovanej výške 13 mil. eur. Štátna Železničná spoločnosť Slovensko, a.s. by z tejto sumy mala dostať 12 mil. eur a súkromný dopravca RegioJet pri prevádzke vlakov medzi Bratislavou a Komárnom 1 mil. eur.

„Nedošlo k zásadnému poklesu platiacich cestujúcich,“ uviedol minister dopravy Ján Počiatek. Pri dochádzaní vlakmi za prácou počet cestujúcich stúpol, z toho v apríli o 20 %, a vzrástli aj tržby. Ľudia viacej kupujú miestenky. „Celkovo nezaznamenávame dramatický výpadok tržieb. Zatiaľ trváme na tom, že 13 mil. eur by malo byť dostačujúcich. Ukáže čas, ako sa to bude vyvíjať,“ uzavrel Počiatek.

Počiatek pripomenul, že súčasťou opatrenia na bezplatnú prepravu vo vlakoch bolo zaradenie ďalších 105 vlakových spojov v súčasnom grafikone vlakovej dopravy platnom od 14. decembra 2014.

„Čo umožnilo kapacitne zvládať nárast cestujúcich, ktorý v tomto období nastal. Neustále modernizujeme vlaky a snažíme sa zvyšovať kvalitu. Do konca tohto roku bude premávať po Slovensku 61 nových regionálnych vlakov, ako aj 70 zmodernizovaných vagónov a deväť rušňov,“ uviedol Počiatek.

V novom programovom období eurofondov 2014 až 2020 plánuje ministerstvo dopravy nákup ďalších 35 nových vlakov, čo umožní, aby regionálnu dopravu zabezpečovalo 60 % nových vlakov.

109 debata chyba
Viac na túto tému: #vlaky zadarmo #sociálny balíček