Žitňanská: Široký vyhrá aj po schválení zákona

Poslanci ukončili rokovací deň rozpravou v druhom čítaní k novele Obchodného zákonníka. Pokračovať v rozprave budú vo štvrtok o 9. hodine.

22.04.2015 16:42 , aktualizované: 19:54
debata (27)

Opozičné návrhy podľa poslanca Igora Hraška (OĽaNO) riešia lepšie situáciu Váhostavu ako vládny návrh novely Obchodného zákonníka. “Štát sa zaväzuje síce prevziať určité garancie, záruky, ale nie voči Váhostavu, ale voči štátnemu rozpočtu, veriteľom, čiže nerieši dokonale reštrukturali­záciu,“ vyhlásil vo faktickej poznámke.

Konečný návrh novely Obchodného zákonníka, ktorý predložila vláda do parlamentu, je podľa predsedu strany KDH Jána Figeľa výsledok chaotického, marketingového prístupu vlády Roberta Fica.. Podľa neho vláda narýchlo a na poslednú chvíľu prijíma rozhodnutia.

Ak sa zrazí záujem Juraja Širokého so záujmom štátu, spravidla vyhráva pán Široký a to bude platiť aj po prijatí novely Obchodného zákonníka, myslí si poslankyňa strany Most-Híd Lucia Žitňanská.

Exministerka spravodlivosti považuje za neprijateľné, že právna úprava, ktorú v stredu predstavila vláda, sa bude vzťahovať na množstvo ďalších reštrukturalizácií. Nikto podľa Žitňanskej dnes nedokáže povedať, či to veriteľom a reštrukturali­zovaným spoločnostiam pomôže alebo poškodí. Vládnu novelu označila za neprijateľnú, Most-Híd ju nepodporí.

Poslankyňa Mosta-Híd zároveň navrhla prerušiť rokovanie parlamentu, aby pozmeňujúci návrh Anny Vittekovej (Smer-SD) mohol prerokovať ústavnoprávny výbor. Vitteková predložila počas rozpravy zmeny, ktoré chvíľu predtým ohlásil premiér Robert Fico po rokovaní s hlavnými aktérmi reštrukturalizácie Váhostavu. „Týždeň zasadá parlament, aby sa dnes cez obrazovku dozvedel, čo musí urobiť zákonodarný zbor, aby dohoda pri reštrukturalizácii Váhostavu mohla klapnúť,“ komentovala Žitňanská postup Smeru-SD.

Podpredsedníčka strany Most-Híd zdôraznila, že dohoda, ktorú ohlásil Fico po rokovaní s veriteľmi a Váhostavom, sa mohla udiať aj bez akejkoľvek zmeny zákona a všetko, na čom sa aktéri dohodli, im umožňuje aj terajšia legislatíva. Váhostav sa podľa jej slov mohol vzdať časti akcií, rovnako sa časti svojho podielu mohli vzdať banky – a vôbec sa preto nemusel meniť zákon. Žitňanská si myslí, že jediné, čo k dohode prispelo, bol verejný tlak.

Minister financií Peter Kažimír poslancom povedal, že keby sa nezmenili pravidlá reštrukturalizácií, malí veritelia Váhostavu by na tom boli horšie.

Kadúc vláde Smeru: Staviate poslancov do polohy štatistov

Poslanci sú v pozícii štatistov pri legislatívnom procese k novele Obchodného zákonníka. Vyhlásil to vo faktickej poznámke poslanec Miroslav Kadúc (OĽaNO).

“Do tejto chvíle bola pre nás záhada, o čom ideme rokovať. Toto je právna norma, ktorá stavia poslancov celej tejto sály, nielen opozíciu, ale aj vládnej strany do pozície štatistov. My sme nič iné, my sme štatisti,“ povedal.

Podľa predsedu parlamentu Petra Pellegriniho prebieha k spomínanej právnej úprave štandardný legislatívny proces. “Prebieha štandardný legislatívny proces, tak ako ho umožňuje rokovací poriadok Národnej rady SR. Nedej sa nič, čo by sa tomuto rokovaciemu poriadku priečilo, ani nie je ničím v rokovacej sále porušovaný,“ vyhlásil Pellegrini vo svojej reči.

Všetci poslanci podľa neho majú už týždeň návrh zákona v rukách a v stredu dostali aj pozmeňujúci návrh. Poslanec za KDH Július Brocka Pellegriniho upozornil, že ak schvaľovanie novely Obchodného zákonníka spôsobom, akým ho robí vláda Smeru, považuje za štandardný legislatívny proces, mal by uvažovať nad odstúpením z funkcie.

Parlament o zmenách v reštruktura­lizácii začal rokovať minulú stredu. Premiér Robert Fico však už niekoľko hodín po otvorení diskusie v pléne NR SR avizoval zásadné zmeny vo vládnom návrhu. Konečné riešenie predstavila vláda po týždni túto stredu. Opozícia opakovane vyčítala Smeru, že nemôžu diskutovať a žiadala konečnú podobu riešenia.

Premiér Robert Fico v stredu po rokovaní ministrov so spoločnosťou Váhostav a jej veriteľmi informoval o definitívnom riešení situácie Váhostavu a o legislatívnych zmenách. “Ideme novelizovať príslušné zákony, ktoré upravujú Obchodný zákonník a ďalšie zákony tak, aby ak je miera uspokojenia veriteľa v reštruktura­lizácii nižšia ako 50 percent po skončení reštrukturali­začného plánu, bude zostatok do výšky 50 percent dlžnej sumy považovaný za právoplatnú pohľadávku," priblížil Fico s tým, že časť dlhu nad 50 percent bude predstavovať majetkové právo, ktoré si bude môcť veriteľ uplatňovať zo zisku a iných príjmov spoločnosti. Na tento prípad sa nevzťahuje žiadna premlčacia doba.

V prípade nezabezpečených veriteľov spoločnosti Váhostav-SK, a. s. sa podľa zverejnených informácií veriteľské banky vzdajú 15 % zo svojich pohľadávok v ich prospech. “Banky v stredu potvrdili, že sú pripravené znížiť mieru svojho uspokojenia pohľadávky zo 100 percent na 85 percent a 15 percent ponúkajú nezabezpečeným veriteľom. Čiže o to sa zvýši miera uspokojenia v reštruktura­lizácii,“ povedal Fico.

Premiér zároveň informoval, že veritelia budú môcť za svoje pohľadávky dostať aj akcie Váhostavu – spoločnosť sa rozhodla takto sprístupniť 49 % svojich akcií. “Pripomínam, že tieto akcie nie sú ničím zaťažené a budú použité v prospech nezabezpečených veriteľov z obchodného styku. Ide o tých veriteľov, ktorí majú priamo obchodný styk s Váhostavom,“ poznamenal Fico.

Ako vyhlásil nezaradený poslanec Daniel Lipšic, vládny návrh je len o tom, že nezabezpečení veritelia sa zaplatia z verejných financií. “Z peňazí nás všetkých, ktoré by mohli ísť na platy sestier, učiteľov, dáte to novelou zákona na záväzky Váhostavu," vyhlásil.

Podľa predsedu strany NOVA opozícia prestaví iný návrh a to, aby nezabezpečení veritelia dostali v plnej výške svoje pohľadávky. “Vy navrhujete 50 percent z peňazí nás všetkých, my navrhujeme 100 percent z peňazí Váhostavu Juraja Širokého,“ dodal Lipšic.

27 debata chyba
Viac na túto tému: #reštrukturalizácia #Váhostav