Fico varoval Enel: Dostavajte Mochovce

Štát bude robiť obštrukcie, aby sťažil prípadný predaj podielu Enelu v Slovenských elektrárňach skôr, než budú dostavané dva jadrové bloky v Mochovciach. Uviedol to v piatok premiér Robert Fico. Enel sa pri privatizácii elektrární zaviazal dostavať Mochovce.

17.04.2015 12:53
Mochovce, Slovensé elektrárne, Enel, jadrová... Foto: ,
Slovensko žiada Enel, aby nepredával podiel v Slovenských elektrárňach, kým sa nedokončí dostavba dvoch jadrových blokov v Mochovciach.
debata (25)

Podľa Fica štát nebude súhlasiť s predajom talianskeho podielu v Slovenských elektrárňach a bude sa snažiť narušiť plány Enelu. Žiada od Enelu, aby si splnil svoje záväzky týkajúce sa Mochoviec.

"Nie, že žiadam, ale veľmi dôrazne varujem taliansku spoločnosť Enel, že ak sa rozhodne predávať akcie Slovenských elektrární, len tak ľahko od zodpovednosti neutečú. Majú na krku dostavbu tretieho a štvrtého bloku v Mochovciach, tak nech sú takí láskaví a naštartujú si svoje talianske mozgy a nech to dokončia. Potom nech uvažujú o tom, že čo ďalej so Slovenskými elektrárňami,“ povedal Fico podľa agentúry SITA na piatkovej tlačovej besede.

"Budeme to aktívne obštruovať. Len tak ľahko nám neutečú z lopaty. Kúpili to od Mikuláša Dzurindu a jeho spolupracovníkov zadarmo, majú zodpovednosť za chod Slovenských elektrární, ale nepredajú 66 % akcií len tak ľahko, ako si predstavujú,“ zdôraznil podľa agentúry Fico.

Štát má v elektrárňach tretinový podiel a zmluva je postavená tak, že nemá predkupné právo na akcie, ktoré Enel chce predať (viac v článku Enel môže predať elektrárne bez štátu, v zmluve chýba predkupné právo). Napriek tomu je postoj Slovenska ako spoluvlastníka elektrární pre záujemcov dôležitý. Napríklad český ČEZ nedávno uviedol, že bez súhlasu slovenskej vlády je podľa neho „podobná transakcia nereálna“ (viac v článku ČEZ chce mať pri kúpe elektrární aj súhlas slovenskej vlády). Vláda už na Enel dlhší čas tlačí, aby urýchlil dostavbu Mochoviec. Talianska firma vie, že Slovensko nechce, aby sa jeho podiel predal pred spustením Mochoviec. Napriek tomu pokračuje v prípravách predaja. Takisto sľubuje, že Mochovce dokončí (viac v článku Elektrárne pokračujú v dostavbe Mochoviec aj s novým šéfom).

Štát sa s Enelom sporí aj o Vodnú elektráreň Gabčíkovo, ktorú mali Slovenské elektrárne po privatizácii vládou Mikuláša Dzurindu v prenájme na 30 rokov. Slovensko pred časom vypovedalo zmluvu o prenájme tohto vodného diela, elektrárne teraz žiadajú 588 miliónov eur ako odškodné (viac v článku Enel poženie Slovensko na arbitráž, za Gabčíkovo chce 588 miliónov). Robert Fico k tomu uviedol, že štát zase žiada stovky miliónov eur od Slovenských elektrární, pretože podľa neho neoprávnene poberali časť výnosov.

Okrem výpovede prenájmu vodného diela, ktorú zmluva umožňovala, je tu aj rozhodnutie súdu, ktorý označil samotnú zmluvu o prenájme za neplatnú. Štát preto vychádza z predpokladu, že keď je zmluva o prenájme neplatná, nemôže platiť ani nárok Slovenských elektrární na odškodnenie za jej predčasné vypovedanie, naopak, štát môže žiadať späť časť výnosov, ktorú Slovenské elektrárne z Vodnej elektrárne Gabčíkovo poberali.

Vláda zvažuje, či sa uchádzať – a akým spôsobom – o zvýšenie vplyvu štátu v Slovenských elektrárňach. Na navýšenie podielu by mohla použiť aj peniaze, ktoré získa z dopredaja akcií Slovak Telekomu, ktorý sa bude predávať cez burzu. Pred časom sa hodnota podielu Telekomu odhadovala približne na jednu miliardu eur. Cena, ktorú môžu žiadať Taliani za predaj svojho podielu v Slovenských elektrárňach, však môže byť podstatne vyššia.

Facebook X.com 25 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Slovenské elektrárne #Mochovce #Enel