Slovenských firiem v daňových rajoch mierne ubudlo

Počet slovenských spoločností, ktorých vlastník má adresu v daňovom raji, sa v prvom kvartáli tohto roka znížil o 114 na 4 248. Vyplýva to zo štatistík poradenskej spoločnosti Bisnode.

15.04.2015 10:56
debata

„Momentálne nie je možné odhadnúť, či ide o zmenu trendu alebo štatistický výkyv, každopádne v Českej republike už niekoľko mesiacov sledujeme citeľný pokles dynamiky záujmu o vytváranie majetkových štruktúr s využitím destinácií považovaných za daňový raj,“ konštatovala analytička firmy Bisnode Petra Štěpánová. Podľa nej to môže súvisieť so sprísňovaním regulácie, daňovými i legislatívnymi zmenami a posilňovaním dohľadu, rovnako ako s obavami podnikateľov z prezradenia bankového tajomstva.

Najväčší odliv, o 50 firiem v prvom kvartáli tohto roka zaznamenalo Monako. Nasleduje Jersey s poklesom o 33 spoločností a Holandsko so 14 subjektmi. Na druhej strane mierny prírastok zaznamenala Panama, kde pribudlo šesť nových firiem a na Malte ich bolo päť.

Spoločnosť Bisnode poskytuje ekonomické informácie o firmách a podnikateľoch. Pôsobí na 17 trhoch s viac ako 2 500 zamestnan­cami. V Českej republike a na Slovensku poskytuje svoje služby od roku 1990.

debata chyba
Viac na túto tému: #daňový raj #firmy #dane