Stavbári potvrdili rast

Stavebná produkcia vo februári tohto roka sa druhý mesiac po sebe medziročne zvýšila, a to o 3,6 % na 244,9 mil. eur.

13.04.2015 11:18
debata

Po zohľadnení sezónnych vplyvov bola o 0,9 % vyššia ako v januári, informoval v pondelok Štatistický úrad SR (ŠÚ). Výkony stavebníctva za prvé dva mesiace roka dosiahli objem 465 mil. eur a oproti rovnakému obdobia vlaňajška vzrástli o 2 %.

Produkcia realizovaná stavebnými firmami v tuzemsku vo februári stúpla o 4 % na 230 mil. eur. Jej podiel na celkovej stavebnej produkcii sa zvýšil o 0,4 percentu­álneho bodu na 93,9 %. Vývoj tuzemskej produkcie ovplyvnil rast stavebných prác na novej výstavbe, vrátane modernizácií a rekonštrukcií, o 1,8 % na 158,8 mil. eur a na opravách a údržbe o 10,8 % na 68,4 mil. eur.

V štruktúre tuzemskej produkcie nová výstavba, vrátane modernizácií a rekonštrukcií, tvorila 69 % a jej podiel sa medziročne znížil o 1,3 percentu­álneho bodu. Podiel prác na opravách a údržbe vzrástol na 29,7 %. „Z hľadiska výrobného zamerania vzrástol objem prác na inžinierskych stavbách o 34,1 % a na budovách klesol o 3,3 %. V rámci tuzemska tvorili práce na budovách 74,7 % a inžinierske stavby 25,3 %,“ informoval ŠÚ. Produkcia realizovaná stavebnými firmami v zahraničí vo februári medziročne klesla o 2,5 % na 14,9 mil. eur a jej podiel na celkovom objeme stavebnej produkcie tvoril 6,1 %.

Stavebná produkcia realizovaná v tuzemsku za dva mesiace tohto roka vzrástla o 2,6 % na 439,8 mil. eur. Objem prác na novej výstavbe, vrátane modernizácií a rekonštrukcií, sa zvýšil o 1,5 % na 306,6 mil. eur. Stavebné práce na opravách a údržbe boli vyššie o 5,2 % a dosiahli 127,7 mil. eur. V štruktúre tuzemskej produkcie klesol podiel novej výstavby, modernizácií a rekonštrukcií o 0,6 percentu­álneho bodu na 69,7 % a podiel prác na opravách a údržbe sa zvýšil o 0,5 percentu­álneho bodu na 29 %. Produkcia v zahraničí klesla o 6,6 % na 25,2 mil. eur.

„Stavebným firmám sa tento rok darí a vezú sa na rastovej vlne. Po minulom roku, kedy stále nebolo vidieť zlepšenie aj napriek zotavujúcej sa ekonomike, prišiel konečne dôležitý obrat,“ uviedol analytik Home Credit, a. s. Michal Kozub. Stavebníctvo podľa neho znovu ožíva a štát o niečo viac investuje do dopravných stavieb. Súkromní investori znovu rozbiehajú svoje odložené projekty. „Ekonomické vyhliadky na niekoľko ďalších rokov sú pozitívne, a tak developeri nemajú obavy, že by ich projekty zostali opustené. Napriek tomu ich museli prehodnotiť. Hľadajú také varianty, ktoré budú efektívnejšie a prinesú vysokú návratnosť,“ dodal Kozub. Rastie aj dopyt po bytoch, pretože ceny hypoték klesajú. Byty sa tak pre množstvo ľudí stávajú dostupnejšie.

„Dôvera v stavebníctve sa po miernom zaváhaní zo začiatku roka opäť zlepšila. Dokonca natoľko, že dosiahla nové maximum ostatných šiestich rokov,“ informoval makroekonóm VÚB Andrej Arady. „To podporuje naše celoročné odhady, ktoré počítajú prvý krát od roku 2008 konečne s rastom stavebníctva, i keď zatiaľ by malo ísť len o miernu kompenzáciu predošlých strát,“ dodal.

Stavebná produkcia v roku 2014 dosiahla objem 4,489 mld. eur a medziročne sa znížila o 4,2 %. Produkcia v tuzemsku klesla o 3,9 % na 4,262 mld. eur. Objem prác na novej výstavbe, vrátane modernizácií a rekonštrukcií, sa znížil o 5,9 % na 3,001 mld. eur. Stavebné práce na opravách a údržbe boli vyššie o 0,7 % a dosiahli takmer 1,2 mld. eur. V štruktúre tuzemskej produkcie klesol podiel novej výstavby, vrátane modernizácií a rekonštrukcií, o 1,6 percentu­álneho bodu na 70,4 % a podiel prác na opravách a údržbe sa zvýšil o 1,4 percentu­álneho bodu na 28,2 %. Stavebná produkcia v zahraničí klesla o 8,4 % na 227,5 mil. eur a jej podiel na celkovej produkcii dosiahol 5,1 %.

debata chyba
Viac na túto tému: #stavebníctvo
Flowers