Váhostavu schválili plán, definitívne rozhodne schôdza veriteľov

Veriteľský výbor vo štvrtok schválil návrh reštrukturalizačného plánu, teda odpísania väčšiny dlhov stavebnej spoločnosti Váhostav - SK, a. s. (Váhostav) voči jej dodávateľom.

02.04.2015 21:26
debata (5)

„Reštrukturalizačná správkyňa má oddnes tridsať dní na to, aby zvolala schôdzu veriteľov. Váhostav bude ďalej fungovať podľa reštrukturali­začného plánu alebo skončí v konkurze. Všetko závisí od hlasovania na schôdzi veriteľov,“ informoval generálny riaditeľ Váhostavu Marián Moravčík. Váhostav v stredu predložil upravený plán reštrukturalizácie, objem peňazí, ktoré má splatiť veriteľom, sa nezmenil.

Váhostav má z dlhu voči svojim dodávateľom vo výške 104,68 mil. eur zaplatiť iba 15,7 mil. eur, teda 15 % za päť rokov. Zo záväzkov voči nim si tak odpíše 85 %. Spoločnosť má všetkým veriteľom splatiť spolu takmer 44 mil. eur, teda 32,30 % záväzkov, pričom bankám uhradí pohľadávky v plnej výške. S vyplácaním časti záväzkov plánuje začať v budúcom roku.

Šéf Váhostavu upozornil, že pozornosť médií voči spoločnosti je prehnaná a táto téma je podľa neho už skôr politická ako odborná. „Mám na mysli najmä opozičných politikov, ktorí si na tom robia svoju kampaň. Veľmi ma mrzí, že práve Váhostav sa dostal do tejto pozície,“ povedal Moravčík. „Môže to dopadnúť všelijako, ale mrzí ma to minimálne za 1 500 zamestnancov, ktorí vo Váhostave pracujú a nezaslúžia si to,“ uviedol.

Moravčík je presvedčený, že v minulosti sa v spoločnosti urobilo veľa chýb. Generálnym riaditeľom Váhostavu je od 1. októbra 2014. Spoločnosť podľa nového riaditeľa odvtedy podala niekoľko bližšie nešpecifikovaných trestných oznámení. „Peniaze prišli do Váhostavu zo schránkových firiem,“ povedal Moravčík v súvislosti s cyperskou firmou Efelan Trading, ktorá spoločnosti poskytla 7 mil. eur. „Keď som si pozeral výkazy, celé účtovníctvo som ešte nepozrel, tak zo spoločnosti pán Široký neukradol nič. Spoločnosť za posledné tri roky vykazuje stratu a tá vznikla zo stratových zákaziek,“ dodal Moravčík. V súčasnosti je podľa neho spoločnosť stabilizovaná a za jediný rušivý moment považuje veľkú mediálnu kampaň. Ďalších päť schránkových firiem poskytlo spoločnosti 13 mil. eur.

Váhostav dosiahol v roku 2014 objem výroby 125,79 mil. eur, z toho v prvom polroku 45,31 mil. eur a v druhom 80,48 mil. eur. Spoločnosť vykázala vlani stratu 12,41 mil. eur, pričom v prvom polroku predstavovala 8,59 mil. eur a v druhom 3,82 mil. eur.

Z objemu nezabezpečených pohľadávok obchodných partnerov Váhostavu pripadá na právnické osoby a ostatných 100,35 mil. eur (95,87 %) a na fyzické osoby, teda živnostníkov 4,31 mil. eur (4,13 %). Do reštrukturalizácie Váhostavu sa prihlásilo celkovo 689 subjektov, z toho 599 právnických osôb a ostatných (86,94 %) a 90 fyzických osôb (13,06 %). Predpokladaný konečný objem pohľadávok všetkých veriteľov voči Váhostavu v reštruktura­lizácii je 136 mil. eur, pričom spolu so žalobami je to 451 mil. eur. Pre Váhostav naďalej pracuje vyše 80 % dodávateľov spred začiatku reštrukturalizácie.

Spoločnosť Váhostav – SK, a. s. bola založená vo februári 1993 a so svojím predchodcom má vyše šesťdesiatročnú históriu. Základné imanie firmy je 20 mil. eur, jej akcionárom je spoločnosť Finasist, a. s. veľkopodnikateľa Juraja Širokého. Spoločnosť má súčasný názov od apríla 2001, dovtedy fungovala pod menom Prvá slovenská tunelárska, a. s. Sídlo mala najprv v Bratislave, od apríla 2000 v Žiline a od júla 2014 opäť v Bratislave. V spletitej štruktúre vlastníkov Váhostavu sú Druhá strategická, a. s., Prvá strategická, a. s., ako aj štyri schránkové firmy na Novom Zélande a dve na Cypre i päť fyzických osôb z Kostariky.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #reštrukturalizácia #Váhostav