Ropa za 120 USD? Cesta k nej bude podľa OPEC ťažká

Bude ťažké, aby ropa opäť dosiahla cenu v intervale od 100 do 120 USD za barel, tvrdí saudskoarabský guvernér Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) Mohammed al-Madi.

22.03.2015 15:06
debata (43)

"Myslím, že bude ťažké znovu dosiahnuť sumu 120 (USD za barel). Rozumieme, že všetky krajiny chcú vyššie príjmy… My chceme vyššie príjmy, my ich ale chceme pre nás aj pre budúce generácie,“ povedal. V súčasnosti sa cena ropy Brent pohybuje na úrovni okolo 55 USD za barel.

Madi taktiež zopakoval, že postoj Saudskej Arábie k rope neovplyvňujú politické motívy. "Nie sú žiadne politické dimenzie v tom, čo robíme na ministerstve ropného priemyslu. Naša vízia je komerčná a ekonomická. Nemáme v úmysle nikomu ubližovať,“ povedal. "Naša vízia je nasledovná: výrobcovia, ktorí majú nižšie náklady, musia mať prioritu, tí čo však majú vyššie náklady, musia počkať na svoju príležitosť,“ povedal saudskoarabský guvernér OPEC. Zároveň uviedol, že cenový vývoj je výsledkom faktorov na strane dopytu a ponuky. "Myslíte, že OPEC dokáže kontrolovať ceny? Odpoveď je, že ak by to dokázal, robil by tak, nie je však v záujme OPEC kontrolovať ceny,“ povedal.

43 debata chyba
Viac na túto tému: #ropa #OPEC
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy