Zatmenie znížilo výrobu elektriny zo Slnka, problémy s tým neboli

Piatkové čiastočné zatmenie Slnka zásobovanie spotrebiteľov elektriny neovplyvnilo, hlásia dispečeri zo Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy (SEPS).

20.03.2015 17:26
debata (3)

Pre energetikov je pritom náhly pokles výroby veľkého množstva fotovoltických zdrojov elektriny náročný problém. Zatiaľ čo pravidelný východ a západ Slnka je postupný a dobre predvídateľný, oblačnosť je vždy len nad časťou kontinentu a tiež je pomerne dobre predikovateľná, zatmenie Slnka je síce presne vopred popísaný jav, ale zasiahne podstatne väčšie územie a zmena výkonu vo fotovoltických zdrojoch elektriny je rýchla.

Podľa údajov SEPS pritom piatkové čiastočné zatmenie Slnka znížilo výrobu elektriny zo solárnych zdrojov až o polovicu z dopoludňajších 300 megawattov na 150 megawattov. Po zatmení následne opäť výroba fotovoltických zdrojov napoludnie stúpla k 350 megawattom.

Inštalovaný výkon fotovoltických elektrární na Slovensku pritom predstavuje asi 10 % z maximálneho zaťaženia a výroba elektriny zo solárnych elektrární pokrýva zaťaženie rovnako asi na 10 %. Piatkové zatmenie bolo v čase, ktorý sa blížil k maximálnej výrobe elektriny zo Slnka.

"Keďže pokles o 10 % je jav, ktorý bežne musia dispečeri zvládnuť, ani tentoraz nevznikli žiadne problémy,“ tvrdí výkonný riaditeľ Slovenského energetického dispečingu (SED) v SEPS František Pecho. Tie sa očakávali skôr u susedov, kde je podiel fotovoltiky vyšší, najmä v Nemecku a Českej republike. "Našťastie, presne ako deklarovali, situáciu tiež zvládli,“ dodal šéf dispečerov.

Náhle zmeny výkonu v zdrojoch elektriny alebo na strane jej spotreby musia pritom podľa Pecha dispečingy odregulovať a k tomu potrebujú mať k dispozícii výkonovú rezervu. Tá sa zabezpečuje podľa očakávanej situácie. Pre prípad zatmenia sa energetici zabezpečili väčšími výkonovými rezervami. Keďže javy v prepojenej celoeurópskej sieti sa šíria veľmi rýchlo, musia podľa neho dispečeri v centrálnych dispečingoch pozorne sledovať situáciu a reagovať hneď na prvé príznaky naznačujúce problém.

Prepojený energetický systém pritom predstavuje veľkú výhodu v tom, že okolie solidárne pomáha oblasti, kde sa problém vyskytne, pri jeho riešení. No na druhej strane prináša aj nevýhody, pretože ak vznikne veľký problém, rozšíri sa rýchlo do okolia. Ako dodáva šéf energetických dispečerov, pracovníci SEPS všetky potrebné opatrenia vykonali.

3 debata chyba