Rusko možno vyčerpá dve tretiny rezervného fondu

Rusko zmenilo svoje rozpočtové plány na tento rok. Vláda očakáva, že minie 3,1 bilióna rubľov z rezervného fondu, čo je menej ako pôvodný plán. Vyplýva to z návrhu rozpočtu, ktorý v pondelok ministerstvo financií predložilo dolnej komore ruského parlamentu.

16.03.2015 15:58
debata (64)

Rusko by ale aj tak za jediný rok vyčerpalo dve tretiny svojho rezervného fondu, ktorý je hlavným zdrojom prostriedkov pre úhradu rozpočtových deficitov.

Vo fonde sa v súčasnosti nachádza približne 4,8 bilióna rubľov. Ministerstvo financií začiatkom marca uviedlo, že z rezervného fondu využije 3,7 bilióna rubľov.

Rusko teraz predpovedá, že rozpočtový deficit tento rok dosiahne približne 3,7 percenta hrubého domáceho produktu. Ešte v jesennom rozpočtovom pláne vláda čakala schodok iba 0,6 percenta HDP. Medzitým ale pôvodné plány narušil prepad cien ropy, na ktorej je ruský rozpočet do veľkej miery závislý. Namiesto pôvodne očakávanej ceny okolo 100 dolárov za barel predpokladá revidovaný rozpočet cenu 50 dolárov.

Kvôli prepadu cien ropy vláda čaká, že oproti jesennému plánu klesnú rozpočtové príjmy o 2,5 bilióna rubľov na 12,5 bilióna rubľov a rozpočtový deficit dosiahne zhruba 2,7 bilióna rubľov. Suma, ktorá tento rok podľa plánu zmizne z rezervného fondu, je ešte o niečo vyššia kvôli splátkam dlhov, upozorňuje agentúra Reuters.

64 debata chyba
Viac na túto tému: #rozpočet #deficit #Rusko