Vodná elektráreň Gabčíkovo je pre Fica perlou

Vodná elektráreň Gabčíkovo je podľa slovenského premiéra Roberta Fica perlou.

15.03.2015 18:17
debata (17)

„Niekedy, keď sledujem mediálne dianie okolo elektrárne Gabčíkovo, mám pocit, že málo hovoríme slovenskej verejnosti, o aké dielo ide. Táto elektráreň je súčasťou vodného diela Gabčíkovo a vyrába elektrinu od roku 1992. Pokiaľ ide o vodné elektrárne, vyrába toľko energie, ako všetky vodné elektrárne na Slovensku dokopy. Každá desiata žiarovka svieti na Slovensku vďaka Vodnej elektrárni Gabčíkovo,“ vyhlásil predseda vlády Robert Fico v nedeľnej diskusnej relácii V politike na televízii TA3. Reagoval tak na rozhodnutie vlády o tom, že Vodná elektráreň Gabčíkovo je opäť v rukách štátu.

Podľa premiéra je nutné podčiarknuť, že Vodná elektráreň Gabčíkovo v zmysle medzinárodných zmlúv o výstavbe vodného diela musí vždy zostať v rukách štátu. "Preto ju nemohla vláda Mikuláša Dzurindu sprivatizovať. Keďže to nešlo, vymysleli podvod,“ hovorí premiér. "My sme chceli, aby opätovné získanie kontroly nad elektrárňou Gabčíkovo bolo absolútne v súlade so zákonmi a právnymi predpismi. Preto, keď sme nastúpili v roku 2006 do vlády, krátko po privatizácii Slovenských elektrárni, podali sme žaloby. Chceli sme, aby táto zmluva o prenájme Vodnej elektrárne Gabčíkovo (talianskou spoločnosťou Enel) sprivatizovaným Slovenským elektrárňam bola vyhlásená za neplatnú. To sa ale dlhé roky nedialo a tlačili sme na súdy,“ hovorí Fico s tým, že Krajský súd o tom rozhodol až tento týždeň.

Minister životného prostredia Peter Žiga (SMER-SD) v relácií poukázal na niekoľko chýb, ktoré Slovenské elektrárne podľa neho urobili. "My sme ich upozorňovali už niekoľko rokov, že turbíny, ktoré má Vodná elektráreň Gabčíkovo, už nemajú dlhú životnosť. Takáto turbína má životnosť asi dvadsať rokov. Tieto opravy sa mali začať niekedy v roku 2012. My sme Slovenské elektrárne od tohto roku upozorňovali, že ich treba opravovať, pretože môže nastať situácia, že nebudú fungovať. Prvý termín, ktorý sme dostali bol rok 2018, nakoniec prišiel rok 2016, ale nie záväzne. To znamená, že nikdy sme nedostali záväzné potvrdenie od štatutárov Slovenských elektrárni,“ zhrnul Žiga.

V druhej časti relácie hostia hovorili o Slovensku po vyše 20 rokoch samostatnosti, o tom aký štát máme a aké Slovensko chceme mať. Poslanec NR SR a bývalý minister hospodárstva Juraj Miškov (SKOK!) poznamenal, že by sa v súvislosti s touto témou malo hovoriť o budúcnosti.

"Diskutuje sa tu o tom, čo sa urobilo, môžeme mať na to rôzny názor. Nehádžme to za hlavu, poučme sa z toho, ale poďme sa baviť o tom, aké Slovensko chceme mať a akú krajinu chceme odovzdať našim deťom. Zadlženú alebo im odovzdáme kľúč od moderného a úspešného Slovenska. Tu chýba diskusia o budúcnosti Slovenska a o tom, aké ho chceme mať o dvadsať rokov. Považujem za veľký problém, že nemáme priority. Na tomto by sme vedeli vystavať budúcnosť Slovenska,“ podotkol Miškov.

17 debata chyba
Viac na túto tému: #Vodná elektráreň Gabčíkovo