Europarlament schválil strop pre poplatky bánk za karty

Poplatky, ktoré banky účtujú maloobchodníkom za spracovanie platieb kartami, budú mať na území celej Európskej únie jasne definovaný strop. Vyplýva to z legislatívneho návrhu, ktorý v utorok schválil Európsky parlament (EP).

11.03.2015 07:06
debata

Ako informovala tlačová tajomníčka Informačnej kancelárie EP na Slovensku Ivana Janíková Stavrovská, maximálny poplatok pri cezhraničných transakciách debetnými kartami bude 0,2 % hodnoty transakcie. Rovnaký strop, teda 0,2 %, bude platiť aj pre domáce transakcie s debetnou kartou. Do platnosti však vstúpi až po päťročnom prechodnom období.

Po tomto období budú môcť členské štáty zároveň pri menších domácich transakciách s debetnou kartou stanoviť maximálny fixný poplatok vo výške 0,05 eura za platbu. „Maximálny poplatok pri platbách kreditnými kartami bude 0,3 % hodnoty transakcie. V prípade domácich transakcií s kreditnou kartou budú môcť členské štáty stanoviť nižší strop poplatkov,“ uviedla Janíková Stavrovská.

Novinkou bude aj to, že obchodníci, ktorí sa rozhodnú pre istý režim platobných kariet, budú povinní akceptovať iba tie karty v rámci daného režimu, na ktoré sa vzťahujú nové pravidlá o stropoch poplatkov za platbu kartou. Európsky parlament konštatuje, že tým sa na jednej strane môže znížiť rozsah akceptovaných platobných kariet zo strany maloobchodníkov, na druhej strane by však obmedzenie výšky poplatkov malo viesť k nižším nákladom pre kupujúcich i predávajúcich. Nové pravidlá sa nebudú vzťahovať na takzvané režimy platobných kariet s tromi účastníkmi, ani na výber hotovosti z bankomatov.

Ako Janíková Stavrovská vysvetlila, legislatívny návrh musí po parlamente oficiálne schváliť aj Rada ministrov EÚ.

debata chyba
Viac na túto tému: #banky #banková karta