Ministri financií krajín platiacich eurom pokladajú zoznam reforiem, ktoré zadlžené Grécko v pondelok poslalo do Bruselu, za dobrý základ pre ďalšiu diskusiu. Euroskupina to uviedla vo vyhlásení po svojej utorňajšej telekonferencii.
Za dobrý základ dokument označila tiež šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeová, podľa ktorej je však plán málo konkrétny.
„V niektorých oblastiach, ako je boj s daňovými únikmi a korupciou, som potešená tým, čo sa zdá byť oveľa dôraznejším odhodlaním zo strany novej administratívy v Aténach,“ napísala Lagardeová v liste predsedovi Euroskupiny Jeroen Dijsselbloemovi. „V niekoľkých málo oblastiach, vrátane tých najdôležitejších, list ale neobsahuje jasné záruky, že vláda má v úmysle vykonať spomínané reformy,“ upozornila. Ide vraj napríklad o oblasť dôchodkov či reforiem pracovného trhu.
Atény zrejme získajú štvormesačné predĺženie záchranného programu, musí ale súhlasiť aj parlamenty niektorých krajín eurozóny.
Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble v utorok dopoludnia odporučil spolkovému snemu, aby schválil predĺženie úverovej pomoci pre zadlžené Grécko (viac v článku Gréci u Schäubleho uspeli, odporúča predĺženie pomoci).
Merkelová v utorok na stretnutí s poslaneckým klubom konzervatívnej únie CDU/CSU uviedla, že „zostáva ešte veľa práce“. Podľa agentúry AFP uviedla, že grécka vláda „začína postupne chápať realitu“, ale že ešte s ňou bude treba veľa vyjednávať.
Slovensko nemusí súhlas s predĺžením pomoci odsúhlasiť v parlamente. „Dohoda z piatku platí,“ napísal na twitteri slovenský minister financií Peter Kažimír. Dodal, že grécku stranu ale do konca apríla čaká ešte veľa práce. Najneskôr na konci apríla musia Atény získať súhlas všetkých inštitúcií s podrobnou predstavou svojich reformných plánov.
Podľa šéfa ECB Draghiho je jasné, že základom pre uzatvorenie preskúmania a tiež pre akúkoľvek budúcu dohodu budú existujúce záväzky v súčasných memorandách (programoch zmiernenie dlhovej záťaže výmenou za reformy a úspory výdavkov). Teraz bude nutné posúdiť, či doteraz zavedené opatrenia, v ktorých nová vládna garnitúra v Grécku nechce pokračovať, budú nahradené inými, ktoré budú prinášať rovnaké alebo dokonca lepšie výsledky v rámci vytúžených ekonomických cieľov. Draghi vyzval zároveň Atény k rýchlemu rokovania, aby stabilizovali platobnú disciplínu a vyhýbali sa akýmkoľvek jednostranným krokom, ktoré by doterajší trend zvrátili.
Európska komisia je spokojná
Európska komisia tiež vyjadrila podporu zoznamu reformných opatrení, ktoré Grécko v pondelok pred polnocou zaslalo Bruselu. V liste šéfovi Euroskupiny Jeroenovi Dijsselbloemovi uviedla, že dokument predstavuje „dobrý východiskový bod“ pre dosiahnutie dohody o predĺžení programu úverovej pomoci o štyri mesiace.
Európska komisia v liste konkrétne oceňuje najmä záväzok bojovať proti daňovým únikom a korupcii. Rovnako spomína aj snahy o modernizáciu daňovej a colnej správy, ako aj pokračovanie v reformách verejnej správy.
„Do konca apríla očakávame, že by mali byť poskytnuté a odsúhlasené ďalšie podrobnosti týkajúce sa reforiem v týchto aj ďalších kľúčových oblastiach,“ uvádza v liste podpredseda komisie Valdis Dombrovskis a eurokomisár Pierre Moscovici. „Komisia sa teší na ďalšiu spoluprácu s novou administratívou týkajúcu sa konverzie týchto zatiaľ všeobecných záväzkov do jasných politických krokov,“ dodal s tým, že komisia si návrh reforiem dôkladne preštudovala.