Poľská vláda chystá bločkovú lotériu

Poľská vláda chystá bločkovú lotériu s účtami z obchodov a rôznych prevádzok. Chce tak Poliakom pripomenúť, že vyžadovaním paragónov pomáhajú bojovať proti šedej ekonomike.

17.02.2015 20:32
debata

Ľudia, ktorí sa lotérie zúčastnia, budú zrejme od jesene súťažiť o autá, laptopy alebo tablety, napísala v utorok Gazeta Wyborcza.

„Ide o podporu poctivej konkurencie. Ten, kto neregistruje svoje príjmy, má vyššie zisky. Môže ponúkať nižšie ceny, a tak má výhodu oproti poctivým podnikateľom,“ pripomína námestníčka ministra financií Izabela Leszczynová, prečo ľudia majú pri platení žiadať bločky.

Každý dospelý človek, ktorý si vezme blok za nákup vo výške najmenej 10 zlotých, bude ho môcť po začiatku lotérie zaregistrovať na osobitnej webovej stránke. Raz za mesiac sa bude konať losovanie o ceny v hodnote 100 000 zlotých. Počet blokov, ktoré si každý súťažiaci bude môcť zaregistrovať, nebude nijako obmedzený.

Poľské ministerstvo financií sa rozhodlo týmto spôsobom upozorniť na dôležitosť vyžadovania bločkov potom, keď sa v prieskume vlani na jeseň ukázalo, že polovica opýtaných nevedela, že vystavenie účtovných dokladov má vplyv na príjmy do štátnej pokladnice. Tretina tvrdila, že to nemá žiaden vplyv, píše Gazeta Wyborcza.

Denník pripomína, že Poľsko v tomto roku počíta s výberom 136 miliárd zlotých na dani z pridanej hodnoty. Experti odhadujú, že pre rôzne podvody, vrátane neregistrovaných transakcií, štát prichádza o 42 miliárd zlotých ročne.

Bločková lotérie funguje od jesene 2013 na Slovensku. Záujem o ňu síce opadá, tamojšie ministerstvo financií ju však zatiaľ rušiť neplánuje. Zavedenie takejto lotérie zvažovala aj česká vláda.

debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #bločková lotéria