S&P: Pád Grécka by zvyšok eurozóny príliš nepoškodil

Prípadný štátny bankrot Grécka a jeho odchod z eurozóny by pre zvyšok menovej únie pravdepodobne neznamenal podstatnejší problém a eurozóna by si s tým dokázala poradiť.

11.02.2015 14:50
debata (1)

Uviedol to v stredu Moritz Kraemer, ktorý v poprednej medzinárodnej ratingovej agentúre Standard and Poor's (S&P) riadi oddelenie štátnych ratingov.

„Riziková prirážka Grécka sa v poslednej dobe znovu dramaticky zvýšila, panika na trhoch ale nepreskočila na ďalšie krajiny, ktoré sa predtým dostali tiež do dlhovej krízy. Riziko nákazy sa aktuálne nejaví tak veľké,“ povedal Kraemer nemeckému finančnému periodiku Borsen-Zeitung. „Grécka ekonomika je veľmi slabá a jej prepojenie so zvyškom eurozóny je malé,“ dodal zástupca S&P.

Ak by európski veritelia museli odpísať pohľadávky voči Grécku, nemuselo by to mať na ich ratingy žiadny negatívny dopad, povedal Kraemer. Nemecko podľa neho napríklad nalialo do svojich bánk v čase finančnej krízy oveľa viac peňazí, než koľko by stratilo, keby odpísalo všetky svoje úvery poskytnuté Grécku.

To, že veriteľom prípadný odpis celého gréckeho dlhu finančne príliš neublíži, podľa Kraemera posilňuje ich pozíciu v terajších rokovaniach. Ministri financií krajín eurozóny sa v stredu mimoriadne zídu deň pred summitom EÚ, aby rokovali o snahe novej ľavicovej vlády v Grécku vyjednať si novú dohodu o dlhu.

Členovia novej gréckej vlády v snahe prinútiť európskych partnerov k ústretovosti voči požiadavkám Atén hrozia, že pád Grécka by stiahol do priepasti aj ďalšie finančne slabé krajiny menovej únie – hovoria najmä o Taliansku. Grécky minister financií Janis Varufakis napríklad v rozhovore s talianskou televíziou vyhlásil, že celá štruktúra eurozóny je nestabilná a pripomína domček z kariet.

„Ak grécka karta vypadne, celé sa to zrúti,“ povedal Varufakis podľa agentúry Reuters a dodal, že „taliansky dlh je neudržateľný“.

Kraemer ale zdôraznil, že odchod z eurozóny bude ničivý v prvom rade pre Grécko. To je totiž závislé od dovozu viac ako ktorákoľvek iná krajina eura a nebolo by schopné vlastnou menou platiť všetko, čo nutne potrebuje, okrem iného energiu, lieky a potraviny.

„Obyvateľstvo by si muselo znovu prejsť všetkými problémami, o ktorých si myslelo, že sa už skončili,“ povedal.

S&P minulý týždeň zhoršila úverové hodnotenie Grécka o jeden stupeň na známku B mínus. Zrazenie ratingu hlbšie do špekulatívnej kategórie odôvodnila zvýšenými obavami o finančnú stabilitu štátu a gréckych bánk v čase, keď nová vláda nemá dostatok času na rokovanie o novej dohode s veriteľmi. Príliš dlhé rokovania by pritom podľa agentúry mohla viesť až k vynútenému odchodu krajiny z eurozóny.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Grécko #eurozóna