Vláda v Aténach provokuje Nemecko, tvrdí predstaviteľ CDU

Ochota nemeckých politikov ďalej pomáhať Grécku v dôsledku konfrontačnej politiky novej vlády v Aténach klesá. Vyhlásil to v utorok vysoký predstaviteľ vládnej Kresťansko-demokratickej únie (CDU) Michael Fuchs.

11.02.2015 12:24
debata (5)

Grécko sa chce s eurozónou dohodnúť na nových podmienkach splácania verejného dlhu a trvá na rušení veľkej časti úsporných opatrení, ku ktorým sa krajina zaviazala v rámci úverovej dohody s Európskou úniou a Medzinárodným menovým fondom. Grécky premiér Alexis Tsipras v pondelok zdôraznil, že jeho vláda odmieta predĺženie existujúceho úverového programu a neustúpi „bez ohľadu na to, ako veľmi“ si to bude želať nemecký minister financií Wolfgang Schäuble.

„Nové vedenie v Aténach sa rozhodlo priamo provokovať Nemecko,“ povedal Michael Fuchs, zastupujúci šéf poslaneckej skupiny Kresťansko-demokratickej únie (CDU), pre stredajšie vydanie denníka Rheinische Post. „Ochota nemeckého parlamentu súhlasiť s ďalšou pomocou Grécku v dôsledku toho klesá smerom k nule,“ dodal Fuchs. Stranícky kolega nemeckej kancelárky Angely Merkelovej v minulosti viackrát otvorene kritizoval Grécko za nedostatočný pokrok v reformách, ku ktorým sa krajina zaviazala v rámci medzinárodnej úverovej dohody.

Ústupky Grécku odmietajú viaceré členské štáty EÚ na čele s Nemeckom, zdroje agentúry Reuters však v utorok uviedli, že ministri financií členských štátov eurozóny by mohli schváliť predbežnú dohodu o gréckom dlhu budúci týždeň v pondelok. Prípadné schválenie v národných parlamentoch by tak bolo možné pred 28. februárom, kedy končí existujúci úverový program pre Grécko v celkovom objeme zhruba 240 mld. eur.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Grécko #Nemecko #eurozóna