Briti sa pripravujú na možnosť, že Gréci nebudú mať euro

Británia sa pripravuje na možný odchod Grécka z eurozóny. Krajina sa podľa hovorcu britského premiéra Davida Camerona začala intenzívnejšie pripravovať na to, ako odraziť nebezpečenstvo rozšírenia sa krízy na finančných trhoch. Cameron v pondelok rokoval s predstaviteľmi ministerstva financií a britskej centrálnej banky, potvrdil podľa agentúry Reuters jeho hovorca.

09.02.2015 15:58 , aktualizované: 16:35
debata (2)

„Vláda vykonala pohotovostné plánovanie v rozsiahlej miere počas roka 2012, kedy v eurozóne existoval mimoriadny tlak týkajúci sa Grécka. Vzhľadom na skutočnosť, že tu je nová grécka vláda… sa domnievam, že je teraz ten správny čas (to znova posúdiť),“ oznámil podľa Reuters Cameronov hovorca. Pokiaľ ide o možné šírenie nákazy na finančných trhoch, je to niečo, „voči čomu chceme byť ostražití“, vyhlásil tiež.

Britský minister financií George Osborne už v nedeľu povedal, že patová situácia, v ktorej sa nachádza rokovanie medzi Gréckom a zvyškom eurozóny, zvyšuje nebezpečenstvo pre britskú ekonomiku a prípravy pohotovostných plánov prebiehajú intenzívnejšie.

Podľa nemenovaného predstaviteľa britského ministerstva financií si nikto podľa jeho názoru nemyslí, že Grécko skupinu krajín zdieľajúcich euro opustí. Je ale podľa neho správne, že sa britskí predstavitelia touto možnosťou zaoberajú, povedal podľa Reuters zdroj k schôdzke Camerona s predstaviteľmi ministerstva a centrálnej banky. Odchod Grécka „by vytvoril naozajstnú nestabilitu,“ vyhlásil tiež tento zdroj.

Nová grécka vláda vedená ľavicovým premiérom Alexisa Tsiprasa usiluje o zmenu podmienok medzinárodného záchranného programu. Medzinárodní veritelia Grécka sa ale k požiadavkám Atén stavajú odmerane.

Cameron chce referendum o zotrvaní v EÚ už v roku 2016

Myšlienkou usporiadať referendum o zotrvaní Británie v EÚ už na budúci rok zvyšujú britskí konzervatívci tlak pred parlamentnými voľbami v krajine, ktoré sa uskutočnia v máji, uviedli v nedeľu noviny Sunday Times.

Poradca premiéra Davida Camerona odporučil voličom, aby sa pripravili na referendum v roku 2016. Cameron prisľúbil Britom, že v prípade jeho znovuzvolenia zorganizuje v roku 2017 referendum o zotrvaní, či vystúpení Británie z únie.

Dal však najavo, že skorší termín mu väčšmi vyhovuje. Tým vyvíja podľa Sunday Times Cameron tlak na EÚ, aby chcela Britániu v únii udržať. Pred referendom plánuje Cameron prerokovať podmienky britského členstva v bloku.

Voľby do dolnej snemovne britského parlamentu sa uskutočnia 7. mája.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Grécko #Veľká Británia #eurozóna #David Cameron