Do leta máme dosť peňazí, tvrdia Gréci

Grécky minister hospodárstva Jorgos Statchakis v sobotu vyhlásil, že jeho krajina do leta nebude mať nedostatkok peňazí, a to vďaka vládnemu plánu posilnenia systému výberu daní. Na Twitteri tak reagoval na podľa neho nesprávnu citáciu jeho rozhovoru s denníkom The Wall Street Journal.

07.02.2015 23:30
debata (7)

Statchakis podľa denníka povedal, že krajina bude mať v marci problémy s peniazmi, ak sa nezlepší výber daní. „A potom uvidíme, ako bude Európa tvrdá,“ dodal vraj.

„Nepovedal som, že v marci budeme mať problém s likviditou,“ dušoval sa minister v sobotu na Twitteri. Dodal, že očakávaný nedeľný prejav premiéra Alexisa Tsiprasa v parlamente bude obsahovať aj plán zvýšenia príjmov z daní a zabezpečenie nevyhnutných financií pre štátnu pokladnicu.

„Do leta nebude žiadny problém ani s uzavretím dohody“ s európskymi partnermi, tvrdil Statchakis.

Januárové voľby vyhrala Tsiprasova ľavicová opozičná strana Syriza vďaka sľubom, že zmierni úsporné opatrenia, ktoré citeľne dopadajú na ekonomiku a na obyvateľstvo. Prísne škrty s úspornou hospodárskou politikou sú ale podmienkou medzinárodného záchranného programu, na základe ktorého krajina tvrdo spláca obrie dlhy.

Minister financií Janis Varufakis nebude podľa zdrojov agentúry Reuters na stretnutí s partnermi z eurozóny nadchádzajúcej stredu súhlasiť s ničím, čo by krajinu udržalo v doterajšom záchrannom programe. Namiesto toho bude Grécko naďalej požadovať nejaký preklenovací úver umožňujúci udržanie gréckych financií v chode, kým Atény nepredstavia nový plán reforiem a splácania dlhov. Ministri financií eurozóny na druhej strane čakajú, že im Grécko v stredu predstaví plán, ako sa krajina chce stať finančne nezávislou.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #Grécko #eurozóna