Kontroly pomohli znížiť nekvalitu potravín

22.01.2015 19:08
(typo - nepouzivat v orise) pyramída, jedlo,...
Autor:

Kontroly potravín za uplynulé tri roky dopomohli k poklesu nekvality v priemere o dva percentuálne body.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPaRV) pripúšťa, že čakalo lepšie výsledky. Potešujúce je podľa neho to, že sú subjekty, ktoré urobili posun smerom vpred, avšak podotýka, že sa našli aj takí, ktorí v roku 2014 oproti roku 2012 dosiahli horšie výsledky. Podľa ministra Ľubomíra Jahnátka sa najviac zlepšili distribútori a dopravcovia.

Z údajov agrorezortu vyplýva, že počas uplynulých troch rokov sa zvýšil počet kontrol potravín a klesla porušenosť. Kým v roku 2012 vykonali inšpektori Štátnej veterinárnej s potravinovej správy 51 983 kontrol a zistili pri tom 14,34 % nedostatkov, počas uplynulého roka urobili 56 705 kontrol, pri ktorých zistili 12,6 % nedostatkov. Minister konštatoval, že pri inšpekciách mimo pracovnej doby, kedy odhalia vždy najviac pochybení, sa situácia o čosi zlepšila, porušenosť klesla z 57,35 % na 51,21 %.

V rámci bilancovania posledných troch rokov poukázal Jahnátek aj na zvýšený počet správnych konaní. Kým ešte v roku 2012 riešili 2 143 správnych konaní v objeme 1,4 mil. eur, vlani to už bolo 3 103 správnych konaní v sume 10,5 mil. eur.

"Pokuty sme udelili v roku 2012 na úrovni 86 486 eur a v roku 2014 80 596 eur, ale je podstatne väčší nárast správnych konaní, čiže tie nedostatky, ktoré boli na mieste zistené, mali závažnejší charakter v roku 2014 a nebolo ich možné riešiť priamo pokutou, ale musia sa riešiť cez správne konanie,“ podotkol minister.

Najvýraznejšie zlepšenie v rámci potravinovej vertikály pozoruje agrorezort u distribútorov a dopravcov, ktorí mali v roku 2012 9,64 % nedostatkov, vlani už len 1,84 %. "V tomto ukazovateli sme sa dostali do želanej hodnoty pod dve percentá,“ uviedol Jahnátek. Na druhej strane poukazuje na hypermarkety, stredné a malé predajne, ktoré majú podľa neho stále vysoké percento porušenosti. Pri hypermarketoch evidujú pokles nedostatkov zo 17,65 % na 16,96 %, pri stredných predajniach z 16,68 % na 14,24 % a pri malých obchodoch z 14,46 % na 12,73 %. Počas troch rokov sa podľa Jahnátka zhoršil spomedzi obchodných reťazcov Carrefour, naproti tomu výraznejšie zlepšenie zaznamenali pri Nitrazdroji. Lepšie na tom sú aj Tesco, Billa a COOP Jednota.

"Tam, kde si tie subjekty, ktoré kontrolujeme, uvedomili, že cesta nekvality, nie je cesta do budúcna, tam sme dosiahli výrazné úspechy,“ zhodnotil Jahnátek. Ministerstvo bude i naďalej situáciu monitorovať, v záujem spotrebiteľa chce spolupracovať s obchodníkmi, vo zvyšovaní pokút cestu nevidí. Ako Jahnátek konštatuje, keď niekoho nemotivuje vysoká miliónová pokuta, tak tadiaľ cesta pravdepodobne nevedie.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Potraviny
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku