Rusko podporilo rubeľ ďalšou miliardou dolárov

Ruské ministerstvo financií v uplynulých dňoch vynaložilo 1,3 mld. USD v rámci intervencií na devízovom trhu s cieľom podporiť rubeľ. Informovala o tom v utorok centrálna banka krajiny.

13.01.2015 12:47
Rusko, rubeľ, ekonomika, Moskva Foto: ,
Ľudia pred zmenárňou v Moskve. Rubeľ od začiatku roka stratil voči doláru približne polovicu svojej hodnory.
debata (19)

Išlo o intervencie 30. decembra, a 5., 6., 8. a 9. januára. Centrálna banka nešpecifikovala rozsah intervencií počas jednotlivých dní. V minulom roku Rusko na intervencie s cieľom podporovať kurz národnej meny vynaložilo 76 mld. USD a 5,4 mld. eur. Rubeľ poškodzujú klesajúce ceny ropy a sankcie, ktorá Západ na Rusko uvalil pre rolu Kremľa v ukrajinskej krí­ze.

V úvode utorkového obchodovania rubeľ voči doláru opäť oslabil. Okrem zlacňovania ropy ho smerom nadol tlačili obavy z toho, že agentúra Standard & Poor's by mohla v najbližších dňoch znížiť rating Ruska. Do 7:08 GMT rubeľ oproti doláru v porovnaní s predchádzajúcim obchodovacím dňom klesol o 1,8 % na 64,34 RUB/USD. Voči euru oslabil o 2 % na 76,25 RUB/EUR.

Agentúra Standard & Poor's minulý mesiac uviedla, že do polovice januára by mohla ukončiť revíziu hodnotenia úverovej spoľahlivosti Ruska. V súčasnosti má krajina od agentúry rating, ktorý sa nachádza iba jeden stupeň nad špekulatívnym pásmom, pričom má negatívny výhľad. Podľa analytika ING Dmitrija Polevoja by rubeľ v závere januára mohlo podporiť to, že exportéri budú vymieňať svoje tržby v devízach za ruble, keďže by mali po 15. januári začať platiť dane. Dodal však, že bez rastu ceny ropy bude rubeľ pravdepodobne naďalej oslabovať.

19 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #rubeľ