Výhľad ratingu je negatívny, čo znamená, že agentúra môže rating v najbližšom období ešte znížiť.
Ceny ropy od polovice minulého roka prudko klesajú. V piatok sa cena severomorskej ropy Brent aj americkej WTI, teda dvoch najsledovanejších typov suroviny, prepadla najnižšie od apríla 2009. Otrasy zažíva aj kurz rubľa, ktorý vlani pre ukrajinskú krízu, západné sankcie proti Moskve, eskalujúci pokles svetových cien ropy a stále sa zhoršujúceme vyhliadky ekonomiky oslabil o zhruba 50 percent.
Konkurenčné agentúry Standard & Poor's a Moody's Investors Service rating Ruska zhoršili už vlani. S&P hodnotí Rusko známkou BBB-, teda rovnako ako Fitch. U Moody's má Rusko o jeden stupeň lepšiu známku, a to Baa2. U oboch agentúr je výhľad ratingu negatívny.
Ruská ekonomika v novembri klesla o 0,5 percenta. Zaznamenala tak prvý pokles od októbra 2009, kedy ju zrážala globálna finančná kríza. Minister financií Anton Siluanov koncom minulého roka varoval, že ekonomika by v tomto roku mohla klesnúť o štyri percentá. Krajina by tak zažila prvú recesiu od roku 2009. Za minulý rok vláda očakáva spomalenie ekonomického rastu na 0,5 percenta z predvlaňajších 1,3 percenta.
Úverový rating je základným vodidlom pre investorov. Čím je vyšší, tým lepšie je krajina vnímaná. Najvyšší rating znamená, že ide o špičkového dlžníka, ktorý je spravidla schopný požičiavať si peniaze za veľmi nízky úrok. Vzhľadom na to, že vlády si rutinne požičiavajú na refinancovanie, vysoký rating spravidla znamená úľavu pre štátny rozpočet, pretože krajina má nižšie náklady na obsluhu dlhu.
Ak by rating Ruska spadol do špekulatívneho pásma, nemohli by do jeho dlhopisov investovať veľkí inštitucionálni investori, ako sú napríklad dôchodkové fondy.