Euro sa prepadlo voči doláru na deväťročné minimum

Euro sa v pondelok prepadlo na takmer deväťročné minimum voči americkému doláru, dostalo sa tak pod psychologicky dôležitú hranicu 1,2 USD.

05.01.2015 08:40 , aktualizované: 22:01
debata (30)

Jednotnú európsku menu tlačili nadol vyhliadky na ďalšie uvoľňovanie menovej politiky v eurozóne a politická neistota v Grécku.

Euro zostúpilo až na 1,1860 USD, teda na najnižšiu úroveň od marca 2006. Pod hranicu 1,2 USD sa dostalo prvýkrát od leta 2010, napísala agentúra DPA. Neskôr sa euro stabilizovalo na úrovni 1,1928 USD s dennou stratou 0,6 percenta.Voči japonskému jenu sa jednotná európska mena prepadla na dvojmesačné minimum 142,52 JPY, čo je denná strata 1,4 percenta.

„Trhy už na tento rok s ďalším poklesom eura počítali a keď zosilnili obavy o Grécko, posilňuje to trend ďalšieho poklesu eura,“ povedal agentúre Reuters analytik finančnej spoločnosti Western Union Business Solutions Joe Manimbo.

V minulom roku sa euro voči doláru oslabilo o takmer 12 percent. Dolár ťaží z očakávaní, že americká centrálna banka (Fed) v budúcom roku začne zvyšovanie úrokových sadzieb. Od Európskej centrálnej banky (ECB) sa očakáva ďalšie uvoľňovanie menovej politiky, čo tlačí euro nadol.

Šéf ECB Mario Draghi minulý týždeň nemeckému ekonomickému denníku Handelsblatt povedal, že riziko, že ECB nesplní svoju úlohu zabezpečiť menovú stabilitu, je teraz väčšie ako pred šiestimi mesiacmi. Podľa analytikov tak signalizoval, že ECB je pre obavy z deflácie pripravená na radikálnejšie uvoľňovania menovej politiky.

Štatistický úrad Eurostat v stredu zverejní rýchly odhad decembrového vývoja inflácie v eurozóne. Ekonómovia odhadujú, že spotrebiteľské ceny v eurozóne v decembri medziročne klesli o 0,1 percenta po novembrovom náraste o 0,3 percenta.

K poklesu eura prispieva tiež neistota pred parlamentnými voľbami v Grécku. Favoritom volieb je opozičná Koalícia radikálnej ľavice (SYRIZA), ktorá sa stavia proti úsporným opatreniam vlády spojenými s medzinárodným záchranným programom.

Nemecký časopis Der Spiegel cez víkend s odvolaním sa na zdroje z vlády uviedol, že Nemecko už nemieni za každú cenu brániť odchodu Grécka z eurozóny. Podľa ministra hospodárstva Sigmara Gabriela však nemecké vláda chce, aby Grécko v eurozóne zostalo.

30 debata chyba
Viac na túto tému: #euro #dolár