Nové záväzky splácame včas, tvrdí Váhostav

Stavebná spoločnosť Váhostav - SK, a.s. (Váhostav), ktorá je v reštrukturalizácii od októbra 2014, tvrdí, že za posledné mesiace sa podarilo firmu stabilizovať a všetky záväzky sú splácané načas.

01.01.2015 15:10
debata (8)

„Zároveň Váhostav neeviduje žiadne (nové) záväzky po lehote splatnosti. Na väčšine stavieb sa dobehlo meškanie, na niektorých sa toto meškanie postupne dobieha tak, aby sa dodržiaval stanovený harmonogram prác,“ informoval agentúru SITA hovorca spoločnosti Tomáš Halán. Neuviedol očakávaný hospodársky výsledok firmy za rok 2014.

To, aký objem dlhov vyplatí Váhostav svojim veriteľom, bude známe po vypracovaní reštrukturali­začného plánu. „Najprv musí prebehnúť schôdza veriteľov, na ktorej sa vytvorí výbor veriteľov. Potom vypracuje správkyňa reštrukturalizačný plán a z neho bude jasné, koľko a v akom časovom horizonte budú vyplácané záväzky spoločnosti,“ priblížil Halán. Správkyňa Petra Gabrišová zvolala schôdzu veriteľov Váhostavu na piatok 2. januára.

Váhostav si podľa očakávania môže odpísať značnú časť svojich záväzkov a jeho veritelia sa tak nedostanú k všetkým svojim pohľadávkam. Spoločnosť už skôr tvrdila, že chce v reštruktura­lizácii uspokojiť veriteľov vo vyššej miere, ako by to bolo v prípade konkurzu. Počas ozdravného procesu musí riadne uhrádzať svoje záväzky dodávateľom aj zamestnancom a jej činnosť bude pod dohľadom súdu a veriteľov.

„Zámerom spoločnosti je, aby sa v prvých mesiacoch roku 2015 urobili vnútorné organizačné zmeny tak, aby boli všetky procesy vo firme efektívnejšie a hospodárnejšie,“ uviedol Halán. Váhostav podľa neho v súčasnosti pripravuje plán na rok 2015, pričom identifikoval najväčšie riziká, ktoré môžu firmu negatívne ovplyvniť. „Cieľom vedenia spoločnosti je teda firmu zastabilizovať a dosiahnuť v roku 2015 výkony, ktoré by mali byť najvyššie za posledné tri roky,“ dodal Halán.

Váhostav po ukončení prihlasovania pohľadávok veriteľov začiatkom decembra 2014 oznámil, že bankám dlhuje 26,7 mil. eur najmä za existujúce úvery a dodávateľským firmám približne 85 mil. eur. Ďalších zhruba 30 mil. eur z obchodného styku je podľa spoločnosti sporných, keďže prihlásené pohľadávky nie sú v jej účtovníctve. Všetky uplatnené pohľadávky posudzuje správkyňa. Do reštrukturalizácie sa prihlásili aj partneri v združeniach, v rámci ktorých sa na výstavbe diaľnic a železníc podieľa Váhostav. Ten označil konanie niektorých svojich partnerov za neprimerané. Metrostav si prihlásil podmienené pohľadávky 840 mil. eur a OHL ŽS necelých 167 mil. eur. Prihlásili si nielen svoje podiely v združeniach, ale aj hodnotu celej zákazky za všetky firmy vrátane možných pokút, záruk, budúcich opráv v rámci reklamácií.

Takmer päťdesiat nespokojných veriteľov z Banskobystrického kraja nedávno označilo reštrukturalizáciu Váhostavu za „pochybnú a podvodnú“. Malí a strední podnikatelia zároveň protestovali proti dlhodobému zneužívaniu zákona o konkurze a reštrukturalizácii. Prezidenta SR Andreja Kisku požiadali o pomoc a prijatie.

Spoločnosť Váhostav – SK, a. s. bola založená vo februári 1993 a so svojím predchodcom má vyše 60-ročnú históriu. Základné imanie firmy je 20 mil. eur, jej akcionárom je spoločnosť Finasist, a. s. podnikateľa Juraja Širokého. Súčasný názov má od apríla 2001, dovtedy fungovala pod menom Prvá slovenská tunelárska, a. s. Sídlo mala najprv v Bratislave, od apríla 2000 v Žiline a od júla 2014 opäť v Bratislave.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #stavebníctvo #Váhostav
Flowers