Podľa agentúry DPA o tom informovali predstavitelia americkej firmy potom, čo podpis kontraktu vopred avizoval ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk.
Prozápadné vedenie Ukrajiny má v úmysle zabezpečovať v budúcnosti svoju jadrovú energetiku palivom práve od Westinghouse. Chce tým ďalej znížiť svoju energetickú závislosť na Rusku, ktorá sa ukázala ako veľká nevýhoda v súvislosti s krízou okolo Krymu a povstalcami ovládaných oblastí na východe Ukrajiny.
Doteraz bolo hlavným dodávateľom jadrového paliva pre ukrajinské elektrárne Rusko. Ruské ministerstvo zahraničia v súvislosti s podpisom dohody varovalo pred „nebezpečným experimentom“. Špeciálne produkty spoločnosti Westinghouse by vraj mohli byť rizikom pre použitie v sovietskych reaktoroch typu VVER-1000.
„Následky možných nehôd a incidentov a zodpovednosť za ne ponesie ukrajinské vedenie a americký dodávateľ paliva,“ citovala DPA z vyhlásenia ruského ministerstva. Podobná varovanie Moskva vydala už v minulosti.
Podľa ekonomického servera finanztreff.de Westinghouse na Ukrajine pôsobí už od roku 2003 a jednu jadrovú eletrárnu „bezpečne a účinne prevádzkuje“ na juhu krajiny.