Richter sľúbil pomoc prepusteným z Panasonicu

Vyše 440 zamestnancom spoločnosti Panasonic v Krompachoch, ktorí sa v januári začnú hlásiť ako nezamestnaní na úrade práce, po štvrtkovom stretnutí ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera a generálneho riaditeľa Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) Róberta Šimončiča s predsedom OZ KOVO Emilom Machynom a ďalšími odborármi prisľúbili pomoc. No nečrtá sa, že by v najbližšom čase mohli získať trvalé zamestnanie.

18.12.2014 14:14
debata (1)

"Neočakávali sme, že toto stretnutie skončí s tým, že dnes nájdeme úplné riešenie. Dohodli sme však systém a dohodli sme sa, že sa stretneme o tri mesiace, niekedy v marci budúceho roku a možno budeme hovoriť konkrétnejšie. Možno o tri mesiace budeme vedieť viac povedať o systémovom riešení, akým je príchod možných investorov do tohto regiónu, ktorý by riešil vzniknutú situáciu,“ povedal Richter. Zdôraznil, že tu je potrebný záujem zamestnávateľov, vrátane živnostníkov, aby sa obrátili na úrad práce. Minister práce zároveň dodal, že podporia aj malé investičné akcie.

Pre úrady práce na Spiši je minister práce Ján Richter pripravený vyčleniť okolo dvoch až troch miliónov eur na regionálne projekty ďalšieho zamestnávania, alebo rekvalifikácie a vzdelávania. "Rokujeme aj s existujúcimi zamestnávateľmi a sme pripravení ponúknuť im možnosti a motiváciu pre zvýšenie počtu pracovných miest,“ uviedol Richter.

Riaditeľ SARIO Šimončič uviedol, že situáciu riešia ako prioritnú. "Už sme rokovali s jedným nemeckým investorom z oblasti automobilového priemyslu, ktorý sa rozhoduje medzi Slovenskom a inými krajinami, aj s jedným britským. Otvorené sú rokovania s kórejským investorom, ktorý sa zaoberá výrobou v oblasti elektrotechnického priemyslu a jedným čínsko-slovenským investorom z oblasti výroby svetiel,“ povedal Šimončič. Ocenil, že je pripravená lokalita v hnedom priemyselnom parku a je dispozícii kvalifikovaná pracovná sila. Zároveň dodal, že agentúra pripravuje konkrétnu ponuku možnej štátnej pomoci investorovi. Šimončič taktiež uviedol, že tento región môže dostať podporu vo forme daňovej úľavy, formou refundácie nákladov na nové technológie, ako aj za každé vytvorenie pracovného miesta. Povedal, že kombináciou budú vedieť ponúknuť investorom atraktívnu ponuku. Investorov, ani časový horizont však nekonkretizoval.

Predseda OZ KOVO Emil Machyna uviedol, že na rokovaní dospeli k určitým pozitívnym výsledkom a hľadajú riešenia, aby sa pracovníkom firmy pomohlo čo najviac a čo najrýchlejšie. Zároveň avizoval, že oslovia premiéra aj predsedu Košického samosprávneho kraja, aby naplánovali výjazdové zasadnutie vlády. Takéto rokovanie na strednom Spiši podporuje aj minister práce Ján Richter.

"Plánovaný pochod sme zrušili. Budeme informovať tunajších odborárov o výsledkoch rokovania, aj o ďalších krokoch riešenia tohto problému. Som rád, že je tu výzva aj miestnym podnikateľom s tým, že môžu dostať podporu,“ povedal Machyna s tým, že nájsť investora, ktorý by zamestnal okolo 400 ľudí nie je jednoduché.

Spoločnosť Panasonic ku koncu decembra prepustí 441 z vyše 650 zamestnancov. Ostatní pracovníci budú prepúšťaní postupne od konca januára 2015 až do konca mája. Spoločnosť prepusteným vyplatí sedemmesačné odstupné. Ponúkla im, že môžu prejsť do fabriky, ktorú má spoločnosť v Plzni, no o túto možnosť tunajší zamestnanci neprejavili záujem vzhľadom na veľkú vzdialenosť.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Panasonic #Krompachy