Od začiatku tohto roka stratil rubeľ asi 45 percent svojej hodnoty, dole ho tlačia západné sankcie voči Rusku a klesajúce ceny ropy.
Okolo 11:00 SEČ sa dolár predával za zhruba 62 rubľov. Ruská mena tak oproti strede klesla asi o tri percentá. Voči euru oslabila o dve percentá na 76,5 rubľa za euro. Rubeľ tak prišiel o svoje zisky z počiatku štvrtkového obchodovania, za ktorými boli vyššie ceny ropy a dodatočné opatrenia ruskej centrálnej banky k stabilizácii domácej meny. Na konci švtrkového obchodovania sa pohyboval pod 62 RUB/USD.
Putin vo štvrtok vyhlásil, že súčasná hospodárska situácia Ruska bola vyprovokovaná „vonkajšími faktormi“. Dodal, že centrálna banka už urobila adekvátne opatrenia a že Rusko má dostatočné devízové zásoby, ktoré však bude využívať rozumne.
Šéf Kremľa tiež zdôraznil, že už sú vypracované plány, ktoré na konkrétne hospodárske ťažkosti reagujú. Upozornil však, že Rusko zatiaľ kvôli podpore rubľa neplánuje obmedzovať domácich exportérov a nútiť ich k predaju príjmov v zahraničných menách.
Ruská mena tento týždeň prudko oslabovala, v utorok jej kurz podľa niektorých údajov prvýkrát v histórii prelomil hranicu 80 rubľov za dolár a 100 rubľov za euro. V stredu však rubeľ výrazne oživil.
Centrálna banka v stredu oznámila, že spoločne s vládou chystá kroky, ktoré v prípade potreby zabezpečia ruským finančným spoločnostiam dodatočný kapitál. Upozornila tiež, že je pripravená organizovať dodatočné devízové aukcie.
Podľa návrhu zákona zverejneného na internetových stránkach ruského parlamentu chce vláda na podporu bankového sektora poskytnúť dodatočný kapitál v objeme až jedného bilióna rubľov.
Stabilita meny patrila k hlavným úspechom Putinovej vlády, tohtoročný vývoj však oživuje spomienky na menovú krízu roku 1998. Rok pred Putinovým nástupom k moci vtedy pád rubľa viedol k zatváraniu bánk a k strate úspor obyvateľstva.