Rubeľ v stredu spevnil zhruba o deväť percent voči doláru a o desať percent voči euru. Okolo 16:30 SEČ sa dolár predával za 61,50 rubľa a euro za 76,55 rubľa. Ruskú menu podporili opatrenia vlády a centrálnej banky na stabilizáciu trhu.
Euro voči doláru kleslo o 0,8 percenta na 1,2407 USD. Jednotnú európsku menu tlačia nadol rastúce očakávania, že Európska centrálna banka (ECB) prikročí k ďalšiemu uvoľňovaniu menovej politiky, aby podporila ekonomiku eurozóny.
Naopak, Fed už začal podporu americkej ekonomiky obmedzovať. Koncom októbra ukončil program nákupu vládnych dlhopisov, ďalej však ekonomiku stimuluje nízkymi úrokovými sadzbami.
„Trh sa pripravuje na zmenu vo vyjadrovaní Fedu,“ povedal agentúre Reuters analytik Mark McCormick zo spoločnosti Crédit Agricole.
Americká centrálna banka (Fed) po skončení svojho dvojdňového zasadnutia naznačila, že sa priblížila k zvýšeniu úrokových sadzieb v Spojených štátoch. Sľúbila však, že bude pri rozhodovaní o termíne tohto kroku „trpezlivá“. Americké akcie na toto vyhlásenie reagovali prudkým rastom, napísala agentúra AP.
Banka takisto potvrdila septembrovú prognózu, podľa ktorej by mala ekonomika USA v budúcom roku stúpnuť o 2,6 až tri percentá. Odhad inflácie pre budúci rok však znížila na 1,0 až 1,6 percenta z predtým predpokladaných 1,6 až 1,9 percenta.
„Fed sa teraz nachádza v najlepšom možnom svete. Uznáva totiž potrebu návratu menovej politiky na normálnejšie úrovne, ale má dostatok času, pretože nečelí žiadnym inflačným tlakom,“ uviedol analytik Scott Clemons zo spoločnosti Brown Brothers Harriman.
Fed od decembra 2008 v rámci podpory ekonomiky drží svoju základnú úrokovú sadzbu na rekordne nízkej úrovni nula až 0,25 percenta. Väčšina ekonómov podľa agentúry AP predpokladá, že banka pristúpi k zvýšeniu úrokov v júni budúceho roka.
Fed upozornil, že jeho „trpezlivý“ prístup je v súlade s predchádzajúcimi vyhláseniami, podľa ktorých by mali úroky zostať na nízkej úrovni po „značnú dobu“.
Šéfka Fedu Janet Yellenová na tlačovej konferencii zdôraznila, že banka nepristúpila k žiadnej výraznej zmene vo svojej politike. Dodala, že najmenej v najbližších troch mesiacoch nepočíta so žiadnym zvyšovaním úrokov.
Fed už koncom októbra obmedzil podporu domácej ekonomiky, keď ukončil nákupy vládnych dlhopisov, teda takzvané kvantitatívne uvoľňovanie menovej politiky. Obmedzovanie podpory signalizuje dôveru centrálnej banky vo vyhliadky domáceho hospodárstva.
Situácia v USA kontrastuje s vývojom v eurozóne, kde sa teraz kvôli slabému hospodárskemu rastu špekuluje o začatí kvantitatívneho uvoľňovania menovej politiky. Viceprezident Európskej centrálnej banky Vítor Constâncio už koncom novembra upozornil, že banka by mohla o spustení nákupu vládnych dlhopisov rozhodnúť v prvom štvrťroku budúceho roka.