0

Vlaky RegioJet už jazdia z Bratislavy do Košíc

autor: , 15.12.2014 17:32
RegioJet, vlak
RegioJet denne vypraví na trať Bratislava - Košice tri súpravy vlakov. Autor: ,

Na hlavnej železničnej trati z Bratislavy cez Žilinu do Košíc je od nedele priama konkurencia medzi súkromným a štátnym osobným dopravcom.

Spoločnosť RegioJet, ktorá je súčasťou českého holdingu Student Agency, začala na uvedenej trase prevádzkovať denne tri súpravy svojich žltých rýchlovlakov, ktoré cestu medzi oboma mestami zvládnu za 4 hodiny a 53 minút. Štátnej Železničnej spoločnosti Slovensko, ktorá zaviedla zásadné zmeny vo svojich InterCity (IC) vlakoch, chce RegioJet konkurovať cenami a nadštandardnými službami pre cestujúcich.

O služby súkromného prepravcu majú ľudia záujem. V nedeľu večer boli lístky na vlak z Bratislavy do Košíc takmer vypredané, zostali len posledné tri voľné miesta. Opačným smerom z Košíc do Bratislavy bol vlak vypredaný úplne.

Vlaky RegioJet jazdia v šesťhodinových intervaloch. Okrem začiatočnej a cieľovej stanice vlaky zastavujú v deviatich staniciach – v Trnave, Trenčíne, Považskej Bystrici, Žiline, vo Vrútkach, v Ružomberku, Liptovskom Mikuláši, Poprade a Kysaku.

RegioJet je prvým vlakovým dopravcom v Európe, ktorý využíva v osobnej doprave viacsystémové lokomotívy Vectron od výrobcu Siemens. Tri tieto lokomotívy, prenajaté od rakúskej firmy European Locomotive Leasing na päť rokov, rozšíria jeho flotilu deviatich lokomotív Škoda.

ZSSK zverejnila nové podmienky v IC vlakoch v sobotu, teda deň pred účinnosťou nového cestovného poriadku. Zaviedla nové znížené ceny, pridala dve nové vozňové triedy 1 plus a 2 plus a rozšírila služby vo všetkých štyroch triedach. Pravidelných cestujúcich odmení za vernosť a sumu precestovanú do konca februára im vráti vo forme zľavy pri cestách od marca. V Bratislave, Žiline a Košiciach bude pred aj po ceste k dispozícii InterCity asistent.

Výška cestovného je v troch úrovniach, rozhoduje čas nákupu lístka v predstihu, teda čím skôr cestujúci lístok kúpia, tým je lacnejší. Ďalší súkromný český dopravca Leo Express zas od víkendu jazdí z Prahy cez Žilinu do Košíc s jedným párom vlakov denne.

„Stavali sme náš vlak ako konkurenciu autobusom na trase Košice – Praha, ktoré sú pomalšie a menej pohodlné,“ informoval generálny riaditeľ Leo Express Leoš Novotný. RegioJet predĺžil vlakové spojenie Praha – Ostrava – Žilina do Košíc už pred dvoma mesiacmi.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
0 debata debata
Viac na túto tému: #železnice #vlaky #RegioJet #ZSSK