Pri podpore sklární urobí vláda výnimku

Štátne investičné stimuly pre spoločnosť Rona v Lednických Rovniach prisľúbil v piatok premiér Robert Fico. Skláreň chce rozšíriť výrobu úžitkového skla a vytvoriť tak pracovné príležitosti pre ďalších 40 až 50 ľudí.

14.12.2014 21:00
Sklárne v Lednických Rovniach Foto: ,
Sklárne v Lednických Rovniach môžu dostať úľavu na daniach 2,5 milióna eur, aj keď nespĺňajú obdobie od 13.12.2014 do 13.6.2015. podmienku 10–percentného zvýšenia zamestnanosti.
debata (4)

Predseda vlády si najskôr prezrel výrobu vo fabrike, potom odišiel s predstaviteľmi spoločnosti na rokovanie do neďalekého kaštieľa, kde kedysi pred sto rokmi sídlili pôvodní zakladatelia sklárne. Dnes sa tu nachádza administratívno–obchodné centrum spoločnosti Rona. Jej manažéri predstavili premiérovi zámer na rozšírenie výroby a zároveň sa zaujímali o možnosť štátnej investičnej pomoci pre fabriku, ktorá v súčasnosti zamestnáva okolo 1 300 ľudí.

„Štát môže poskytnúť stimuly podľa existujúceho zákona o investičnej pomoci, ale sú určité obmedzenia, napríklad, že zvýšenie zamestnanosti musí byť striktne 10 percent, čo by v prípade Rona malo byť 130 ľudí. Nebudeme klamať, nejdeme týmto spôsobom, chceme zvýšiť zamestnanosť, nie však o 130, ale o 40 až 50 ľudí. Preto môžeme byť v tomto projekte formálne odmietnutí,“ vyjadril obavy Peter Vrábel, výrobno–technický riaditeľ spoločnosti Rona.

Robert Fico, ktorý fabriku navštívil vo funkcii predsedu vlády už druhýkrát, vraví, že v prípade sklárne v Lednických Rovniach nebude vláda trvať na striktnom dodržiavaní všetkých podmienok na poskytnutie investičných stimulov. Odôvodňuje to tým, že je to jeden z najväčších zamestnávateľov v regióne, skláreň má 120–ročnú tradíciu a významným spôsobom reprezentuje Slovenskú republiku. Dokonca uvažuje nad tým, aby túto firmu využívali na výrobu propagačných materiálov, ktoré by mali byť oficiálnymi darmi Slovenskej republiky pri rôznych slávnostných príležitostiach.

„Pretože Rona chce rozširovať výrobu, dohodli sme sa, že sa pokúsime nájsť investičný stimul, ktorý by mohol spoločnosti pomôcť pri nákupe novej technológie a výstavbe logistického centra. Prisľúbil som, že sa nebudeme v žiadnom prípade pozerať na ich požiadavky formálne, teda či nejaké písmeno a, b alebo c toho a toho paragrafu sedí, ale že budeme dostatočne pružní pri hľadaní odpovedí na ich potreby. Je to firma, ktorá má skutočne fantastické meno, cítim povinnosť byť maximálne konštruktívny a prístupný na požiadavky spoločnosti Rona,“ zdôraznil Robert Fico.

Na otázku Pravdy, akú formu by mali mať spomínané investičné stimuly, premiér uviedol daňové úľavy, čo je podľa jeho slov pre vládu SR najprijateľnejší spôsob stimulov. Predpokladá, že daňová úľava, čo je vlastne nepriama finančná pomoc, by predstavovala asi 2,5 milióna eur.

Ďalšiu pomoc by skláreň mohla získať z prostriedkov Európskej únie. „V EÚ ideme do nového obdobia 2014 až 2020. Vybojovali sme pre veľké slovenské firmy, nielen pre malé, že budú môcť čerpať na inovácie a nové technológie peniaze aj z týchto zdrojov. Ak to všetko zosumarizujeme, tak neverím, že by sa nenašla pomoc aj pre spoločnosť Rona. Budeme hľadať riešenia, aby sme podporili túto národnú výrobu,“ dodal Fico.

Fabrika hovorí o ďalšom rozširovaní výroby úžitkového skla. V najbližších troch rokoch chce postaviť novú sklársku pec. Tá by mala priniesť unikátnu technológiu tavenia. Takáto pec dnes ešte neexistuje, no predstavitelia spoločnosti vravia, že presne vedia, aké má mať parametre a aké zariadenia ju majú doplniť.

„Sú to technológie tvarovania a spracovania, ktoré dajú výrobku úplne nové vlastnosti. Tieto zariadenia sa nedajú kúpiť z katalógu, je potrebné ich v spolupráci s dodávateľmi vyvinúť a potom aplikovať. To je projekt, o ktorom sme dnes hovorili,“ povedal Peter Vrábel. Tento projekt by mal stáť 10 až 20 miliónov eur, podľa toho, aké jednotky a zariadenia bude skláreň využívať.

S prácami by sa malo začať na budúci rok, celá realizácia je naplánovaná na tri roky. Tržby spoločnosti Rona dosahujú v súčasnosti okolo 62 miliónov eur, produkcia predstavuje asi 60 miliónov kusov výrobkov ročne. Po dokončení projektu by sa výroba zvýšila približne o päť percent.

Fabrika je zameraná na výrobu úžitkového skla, predovšetkým pohárov a váz. Prevažná väčšina jej výrobkov ide na export. Medzi najvýznamnejších partnerov sklárne patria značky Rosenthal, Leonardo, Moser, Royal Doulton. Získala si postavenie celosvetového lídra v oblasti dodávok nápojového skla pre letecké spoločnosti, napríklad Fly Emirates, Quantas, Etihad, KLM, American Airlines.

© Autorské práva vyhradené

4 debata chyba
Viac na túto tému: #stimul #sklo