Rušňovodič Pendolina: Na Slovensku spomalíme

Superrýchly vlak Pendolino, ktorý dokáže ísť rýchlosťou až 230 kilometrov za hodinu, budú od 14. decembra prevádzkovať slovenské železnice spoločne s Českými dráhami na trase Praha - Košice.

06.12.2014 06:00
debata (30)

V piatok si trasu otestoval rušňovodič Kamil Maraclík. Pendolino bude jazdiť od platnosti nového grafikonu raz denne a za lístok do Prahy zaplatia cestujúci z Košíc 18 eur. Východniari sa do Prahy dostanú za 7,5 hodiny.

Ide sa vám lepšie cez Česko alebo Slovensko?
V Česku je modernizácia železničných úsekov ďalej, tam sa jazdí rýchlejšie. No tu je zase krajšia príroda, a tak sa cestou do Košíc aspoň kocháme pohľadom na Tatry.

Čo všetko sleduje rušňovodič počas jazdy a pri akej rýchlosti?
Sledujeme rýchlosť, vzduchové zariadenia či elektrické časti. Riadenie nie je veľmi rozdielne od riadenia rýchlikov či IC vlakov, povedal by som, že riadenie Pendolina je však omnoho komfortnejšie, pohodlnejšie. Z Čiech sme išli maximálnou rýchlosťou až po Žilinu 140 km/h, za Žilinou nám však traťové podmienky dovoľujú ísť len rýchlosťou 120 km/h.

Z Prahy do Košíc ide Pendolino prvýkrát. Na čo sa z prevádzkového hľadiska musíte pripraviť?
Áno, na tejto trase ideme s Pendolinom prvýkrát. Všimli sme si, že za Žilinou, vo Vrútkach, musíme stiahnuť zberače od trolejov. To je trošku obmedzenie na tejto trase, ale je to kvôli tomu, že sa stavia diaľnica. Ak už bude diaľnica postavená, tak zberače od trolejov nebudeme musieť sťahovať.

Výhodou Pendolina je to, že v zákrutách je stabilnejšie, môže ju prejsť rýchlejšie bez väčšieho pribrzdenia. Ako to bude u nás?
Navážanie do zákrut nebude na Slovensku možné, nedostali sme na to povolenie od správcu koľají. Ak by bolo navážanie dovolené, tak zákrutu vieme prejsť rýchlosťou 130 km/h, takto ideme maximálne stovkou.

Všimla som si, že vaša kabína je monitorovaná kamerami. Prečo?
Úplne vpredu na skle máme kameru, vďaka ktorej vedia aj cestujúci vo svojich mobiloch alebo tabletoch po prihlásení na wi-fi sledovať cestu z mojej kabíny. Potom je tu ešte jedna kamera, tá slúži pre naše interné účely, na kontrolu.

© Autorské práva vyhradené

30 debata chyba
Viac na túto tému: #železnice #vlak #Pendolino