Česi chcú vyštvať schránkové firmy z Prahy tam, kde naozaj podnikajú

České Generální finanční ředitelství tento rok alebo začiatkom budúceho roka nútene zmení tisícom firiem oficiálne pražské sídlo a vysťahuje ich späť do miest, v ktorých skutočne pôsobia. Informoval o tom denník Lidové noviny (LN). V metropole je podľa denníka teraz vzhľadom k vysokému počtu firiem daňová kontrola menej pravdepodobná ako v krajoch, kde má oficiálne nahlásené sídlo menej spoločností.

29.11.2014 21:17
debata (3)

„Ak má firma centrum ekonomického záujmu napríklad v Plzni, pretože tam má kanceláriu, účtovníka, má tam svoj biznis a len si nechala napísať IČO na niektorý office house v Prahe, tak jej adresu vrátime,“ povedal LN šéf finančného riaditeľstva Martin Janeček. Vysťahovanie firiem, takzvanú delegáciu, už roky umožňuje daňový zákon, Janeček sa ho teraz chystá uplatniť čo najskôr, uvádza denník. Daňová správa navyše podľa LN prijíma nových inšpektorov.

LN píšu, že Praha sa stala „rajom podnikateľov“, ktorí chcú pozornosti kontrolórov uniknúť. V minulých rokoch vraj do hlavného mesta hromadne presúvali sídla, hoci inak ich centrály a výroba fungujú inde. V celej Prahe Generální finanční ředitelství eviduje 43 000 firiem s virtuálnou adresou, všetky sídlia dohromady iba na 280 adresách. Vo zvyšku republiky daňová správa eviduje takéto adresy „len“ u 10 000 firiem, dodáva denník.

Chystané presťahovanie tisícov firiem z pražských sídiel späť do miest, v ktorých pôsobia, bude častokrát nezákonné, povedal daňový poradca Petr Frisch zo spoločnosti Pro Factum Consulting. Proti rozhodnutiu o tzv. delegácii sa môžu firmy odvolať, prípadne požiadať súd o jej preskúmanie. Frisch sa obáva, že sa správa daní namiesto plánovaného zefektívnenia skôr sťaží.

Neschopnosť daňovej správy vykonávať kontroly nesmie byť podľa Frischa dôvodom na zásah do práv a slobôd podnikajúcich subjektov. „V súdnych konaniach bude väčšina delegácií zrušená pre rozpor so zákonom,“ myslí si.

Na ‚vysťahovaných‘ spoločnostiach navyše podľa neho uľpie stigma možného daňového delikventa, hoci sa plán netýka firiem podozrivých z daňových deliktov. „Predpoklad, že spoločnosť nepodniká v Prahe, pretože má napríklad v Plzni účtovníka alebo výrobu, je mylná,“ zdôrazňuje Frisch s tým, že je dnes v podnikateľskom svete obvyklé oblastne oddeliť jednotlivé funkcie spoločnosti.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #firmy #dane #Česko