Slovensko môže prísť o stámilióny z eurofondov

Domáca ekonomika môže pre pomalé čerpanie európskych peňazí nenávratne prísť o stovky miliónov až miliardu eur.

21.11.2014 07:00
debata (13)

Na existenciu rizika definitívneho prepadnutia eurofondov najnovšie upozorňujú experti v nezávislej Rade pre rozpočtovú zodpovednosť v hodnotení štátneho rozpočtu na rok 2015.

Slovensko si pritom môže vyberať z dostatku projektov, no problémom je pomalá realizácia. Aj keď peniaze sú už zazmluvnené a projekty sa realizujú, ak sa do konca roka 2015 stavby nestihnú skolaudovať, z eurofondov určených pôvodne na roky 2007 až 2013 sa už neuhradia.

„Za predpokladu že Slovensko bude mať možnosť čerpať prostriedky do konca roka 2015 tak, ako je to teraz nastavené, a zásadne sa nezlepší tempo čerpania, existuje reálne riziko, že sa nepodarí vyčerpať stovky miliónov eur z druhého obdobia,“ povedal predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ivan Šramko.

Pôvodne malo Slovensko minúť všetkých 11,6 miliardy eur v rozmedzí rokov 2007 až 2013. Vláda však dokázala Európsku komisiu presvedčiť o predĺžení tohto termínu až do konca roka 2015. Ministerstvo financií odhaduje, že sa stihnú vyčerpať všetky peniaze.

„Zároveň by sme chceli upozorniť, že údaje o úspore prostriedkov Európskej únie v štátnom rozpočte neznamenajú automaticky nevyčerpanie programového obdobia. Pre jednotlivé rezorty je v štátnom rozpočte zabezpečená suma pre úplné vyčerpanie programového obdobia 2007–2013,“ reagovalo ministerstvo financií.

No štatistiky ministerstva financií tiež ukazujú, že v rozpočte za rok 2014 sa pri programovom období 2007–2013, počíta s úsporou na spolufinancovaní eurofondov vo výške 102 miliónov eur. Keďže spolufinancovanie funguje tak, že Slovensko za projekt zaplatí napríklad 20 percent z celkovej sumy a zvyšných 80 percent doplatí Brusel z eurofondov, tak v roku 2014 sa z európskych peňazí napriek plánom neminie okolo pol miliardy eur.

Podľa firiem podnikajúcich v príprave projektov financovaných z eurofondov sa situácia ešte viac zhorší v roku 2015 a domáca ekonomika nakoniec definitívne príde o viac ako miliardu eur.

„Obávam sa, že to bude oveľa viac ako miliarda. Miliarda by totiž predstavovala nedočerpanie len menej ako 10 percent rozpočtu, čo nedosahujú ani najlepšie krajiny,“ uviedol Miroslav Lopata, konateľ Premier Consulting.

Tento odhad sa približne zhoduje aj s analýzou Rady pre rozpočtovú zodpovednosť. Tá totiž upozorňuje, že Slovensko môže v roku 2015 ušetriť na spolufinancovaní z eurofondov až 190 miliónov eur, čo môže zodpovedať definitívnemu nevyčerpaniu stoviek miliónov až miliardy eur z eurofondov.

Brusel má navyše čoraz viac výhrad k čerpaniu. Dôvodom sú predražené nákupy, zlý výber najlepšieho projektu, nedostatočná kontrola nakladania s vyplatenými prostriedkami či podozrenia z možnej korupcie. Nevyplatené peniaze sa v úradníckom jazyku označujú pojmom korekcia.

„Predpokladaná výška korekcií v roku 2014 je na úrovni približne 80 miliónov eur,“ uviedlo ministerstvo financií. Ak sa tieto peniaze majú minúť z eurofondov, musí vláda Európskej komisii predložiť nové projekty, ktoré navyše stihne zrealizovať do konca roka 2015.

Brusel tiež na jar tohto roku prostredníctvom svojich audítorov skontroloval čerpanie slovenských eurofondov a výsledkom bolo zablokovanie deviatich operačných programov. Vláde sa síce odstránením chýb podarilo uvoľniť štyri operačné programy, ale ďalších päť ostáva stále zablokovaných, čo znamená zadržanie peňazí v objeme 200 miliónov eur. Zlé čerpanie eurofondov je dlhodobý problém Slovenska týkajúci sa všetkých doterajších vlád.

© Autorské práva vyhradené

13 debata chyba
Viac na túto tému: #eurofondy