Vyhlásil to v piatok rakúsky minister zahraničných vecí Sebastian Kurz. Projekt ruského plynárenského gigantu Gazprom, ktorý má zabezpečiť prepravu zemného plynu z Ruska do Európy a obísť Ukrajinu, rozdelil EÚ. Pravidlá EÚ zakazujú, aby producenti zemného plynu zároveň kontrolovali prístup k distribúcii. Rokovania s Moskvou o zosúladení projektu s právom EÚ komisia zastavila po marcovom obsadení ukrajinského regiónu Krym Ruskom.
„S komisiou máme niekoľko otvorených otázok… Dúfame, že najbližší mesiac budeme mať možnosť na ich vyjasnenie a potom (projektu) nebude stáť nič v ceste. Myslím, že je to možné,“ povedal Kurz po stretnutí ministrov zahraničných vecí Visegrádskej skupiny a západného Balkánu. Dohodu o výstavbe rakúskej časti plynovodu podpísali v júni Gazprom a rakúska energetická skupina OMV.
Plynovod Južný prúd má dopravovať ruský zemný plyn cez Čierne more do južnej a strednej Európy a obísť pritom Ukrajinu. Buduje ho firma Gazprom s cieľom diverzifikovať prepravné trasy pri exporte zemného plynu. Odhadované celkové náklady na projekt sú viac ako 15 mld. eur. Od roku 2018 mal plynovod prepravovať do Európy do 63 mld. kubických metrov plynu. Na výstavbe pozemnej časti plynovodu sa medzivládnymi dohodami zaviazali podieľať Bulharsko, Srbsko, Maďarsko, Grécko, Slovinsko, Chorvátsko a Rakúsko. Bulharsko počas leta oznámilo, že práce na svojej časti plynovodu zastavuje dovtedy, kým sa nevyjasní súlad projektu s právom Európskej únie.