Prísnejšími testami by neprešlo až 36 európskych bánk

Testovanie bánk v Európe ukázalo, že krajiny a banky zavádzajú globálne pravidlá v oblasti kapitálu rôznou rýchlosťou.

28.10.2014 09:28
debata (3)

Krajiny eurozóny zaostávajú za krajinami mimo menovej únie v zavádzaní pravidiel Bazilej III. Tie vstupujú do platnosti v roku 2019. Ak by sa tieto štandardy naplno uplatňovali, v záťažových testoch by neuspelo 36 bánk. Aj to ukázali nedeľné výsledky záťažových testov v Európe. Pred Európskou centrálnou bankou (ECB) by tak mohla stáť ďalšia výzva. ECB sa v novembri ujme dohľadu nad bankami v eurozóne.

"V prípade plného uplatnenia pravidiel by množstvo bánk prešlo iba tesne, alebo by bolo pre nich splnenie požiadaviek výzvou, takže by sa od nich čakalo, že urobia viac,“ povedala Carola Schulerová z agentúry Moody's. "Európa získala dôveryhodnosť,“ uviedla Karen Petrouová, spoluzakladateľka spoločnosti Federal Financial Analytics. Podobné testovanie zo strany amerického Federálneho rezervného systému (Fed) považujú mnohí za náročnejšie popri iných testoch, keďže testy Fedu uplatňujú Bazilej III naplno. "Testy sú ľahšie a odlišné v mnohých oblastiach od tých, ktoré robí Fed,“ dodala Petrouová.

Záťažové testy bánk v EÚ ukázali, že 25 bánk je príliš slabých na to, aby zvládli tri roky trvajúcu recesiu. Všetky tieto banky pochádzajú z krajín eurozóny. Najvýraznejší nedostatok kapitálu zaznamenala talianska banka Monte dei Paschi, ktorej napriek snahám o navýšenie kapitálu chýba 2,1 mld. eur. Európsky bankový úrad, ktorý testy koordinoval, uviedol, že banky, ktoré nedokázali udržať kapitálové ukazovatele nad stanovenou hranicou, mali na konci roku 2013 kombinovaný nedostatok kapitálu vo výške 24,6 mld. eur.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #ECB #banky