Slovenský Eustream je proti podpore South Streamu

Podpora plynovodu South Stream (Južný prúd) zo strany EÚ by poslalo Ukrajine jasnú správu, že EÚ nie je pripravená podporiť ambície Kyjeva smerovať na Západ. EÚ by zároveň poslala signál, že v oblasti tranzitu plynu nepovažuje Ukrajinu za spoľahlivú. Povedal to predseda predstavenstva spoločnosti Eustream Tomáš Mareček.

22.10.2014 09:29
debata (26)

Projekt ruského plynovodu Južný prúd dosahuje hodnotu zhruba 40 mld. USD a je navrhnutý tak, aby mohol do južnej Európy priviesť viac ako 60 mld. metrov kubických plynu ročne. Obchádzal by pritom územie Ukrajiny.

„Potenciálne podporenie Južného prúdu, špeciálne v plnej miere, nie je pozitívnou podporou nášho ruského partnera, ale je to v skutočnosti absolútne nepriateľský krok voči Ukrajine,“ povedal Mareček pre agentúru Reuters. „Nerozumiem ako by mohla toto EÚ podporiť, predovšetkým teraz, v kontexte súčasných ukrajinských ambícií, potrieb a nádejí,“ dodal.

EÚ zatiaľ projekt plynovodu Južný prúd vzhľadom na pravidlá o hospodárskej súťaži zastavila. Rusko však spolupracuje s niekoľkými krajinami EÚ na tom, aby bol tento projekt v súlade s pravidlami EÚ. Rusko spolupracuje napríklad s Bulharskom a Rakúskom.

Mareček zároveň označil Moskvu za dlhodobo spoľahlivého partnera. „Zdôrazňujem, že som veľkým zástancom dodávok ruského plynu do Európy. Som presvedčený, že Gazprom je a bude spoľahlivý dodávateľ, ako bol v uplynulých viac než štyridsiatich rokoch,“ povedal.

Slovensko v septembri poskytlo voľné kapacity a reverzným tokom tak z EÚ na Ukrajinu môže pritiecť 10 mld. metrov kubických plynu. „Táto kapacita sa využíva skoro na 100 %,“ povedal Mareček s tým, že neočakáva obmedzenia počas zimy.

26 debata chyba
Viac na túto tému: #plyn #Eustream #South Stream
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy