Moskva a Kyjev sú bližšie k dohode o plyne, ale na dlh už nebude

Moskva a Kyjev v piatok dosiahli predbežnú dohodu o obnovení dodávok zemného plynu z Ruska Ukrajine. Informoval o tom v piatok ukrajinský prezident Petro Porošenko po stretnutí s ruskou hlavou štátu Vladimirom Putinom.

, 17.10.2014 19:07
debata (50)

„V otázke plynu sme dosiahli určitý pokrok. Dohodli sme sa na hlavných parametroch kontraktu,“ uviedol Porošenko a dodal, že finančné aspekty kontraktu budú predmetom ďalších rokovaní. Najbližšie kolo trojstranných rozhovorov o vyriešení plynovej krízy medzi Moskvou, Kyjevom a Európskou komisiou (EK) sa uskutoční 21. októbra v Berlíne.

Podľa Putina na dlh Rusko už nič dávať nebude. Ruský prezident vyzval Európsku úniu, aby pomohla Ukrajine zaplatiť dodávky ruského plynu. Únia má „podať Ukrajine pomocnú ruku“, keďže podľa Putina Rusi už na seba vzali veľkú časť rizika a určitý diel by mali prevziať aj Európania. Ruský prezident uviedol, že Ukrajina by mala Rusku zaplatiť 5,5 miliardy dolárov, ale že môže dostať zľavu a zaplatiť len 4,5 miliardy USD.

Rusko v júni stoplo Ukrajine dodávky plynu, keď sa obe strany nedohodli na vyriešení cenového sporu a uhradení dlhu Kyjeva za odobratý plyn. Ten podľa ruskej spoločnosti Gazprom predstavuje vyše 5 mld. USD. EK po konzultáciách s Ruskom tento mesiac Ukrajine navrhla, aby v prechodnom období počas zimných mesiacov súhlasila s cenou 385 USD za tisíc kubických metrov plynu. To Kyjev odmietol a naznačil, že bude trvať na dlhodobých cenových garanciách.

Vlani Moskva znížila Kyjevu cenu za plyn na 268,50 USD za tisíc metrov kubických po tom, čo vtedajší prezident Ukrajiny Viktor Janukovyč oznámil, že pred podpisom dohody o približovaní sa k Európskej únii uprednostní užšiu spoluprácu s Moskvou. Masové pouličné protesty však viedli vo februári k zvrhnutiu Janukovyča a Moskva následne Kyjevu zvýšila cenu na 486 USD za tisíc kubických metrov. To vláda v Kyjeve odmietla a žiada návrat k pôvodnej cene.

50 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #plyn #Ukrajina
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy