Štefanec: Brusel o pomoci pre Babišove Duslo zatiaľ nerozhodol

Európska komisia zatiaľ nerozhodla o zámere ministra hospodárstva Pavla Pavlisa poskytnúť daňovú úľavu vo výške 58 mil. eur firme podnikateľa Andreja Babiša, a to Duslu Šaľa. Informovali o tom v piatok europoslanci Ivan Štefanec a Richard Sulík.

17.10.2014 11:14
debata (2)

„Pán Joaquín Almunia nás informoval, že momentálne čaká na vyjadrenie slovenskej vlády, ktorá má poskytnúť ďalšie informácie do konca októbra, komisia následné dá svoje vyjadrenie,“ uviedol Štefanec. Ako ďalej dodal, zákon o investičnej pomoci sa zmenil od prvého mája tohto roka a už piateho mája požiadalo Duslo o štátnu pomoc.

Podľa Štefanca je zaujímavé, že pomoc sa nevzťahuje na tvorbu nových pracovných miest, ani na udržanie existujúcich miest. „Je tam teda naozaj veľa podozrení, že zákon bol zmenený účelovo, a že tento prípad je predmetom selektívneho zaobchádzania zo strany vlády, čo je aj predmetom skúmania Európskej komisie,“ upozornil Štefanec.

Podľa europoslanca Richarda Sulíka je daňová úľava pre Duslo vrcholne nespravodlivá. „Keď má byť argument, že veď oni preinvestujú 300 miliónov, preto môžu dostať 58 miliónov, tak potom by ale každá firma, ktorá preinvestuje 300 tisíc eur by mala dostať daňovú úľavu 58 tisíc eur. To sa samozrejme nedeje, práve preto je to nespravodlivé. Nakoniec sa tí malí budú musieť poskladať na daňovú úľavu pre jedného veľkého,“ povedal Sulík.

Podľa neho je však podstatný problém pre firmu cena za prepravu plynu. „Prepraviť plyn z Ruska do Šale je päťkrát drahšie ako ten istý plyn prepraviť o 750 kilometrov ďalej na západ. Toto je podstatný problém, toto je problém, ktorý má Duslo Šaľa, a tento problém treba riešiť,“ upozornil Sulík.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Duslo Šaľa
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy