SWAN spustil rýchlu mobilnú 4G sieť v Trnave

Spoločnosť SWAN, a. s. štvrtý mobilný operátor na slovenskom trhu, predviedol verejné testovacie hovory v mobilnej 4G sieti v Trnave.

16.10.2014 13:50
debata

Zároveň oznámil prefix telefónnych čísel, ktoré má rezervované pre zákazníkov, a to 0950. Presný termín komerčných služieb a ponuku však štvrtý mobilný operátor ešte nezverejnil. „Mám pocit, že sa nachádzame v strednej až záverečnej časti procesu spustenia mobilného operátora. Jeden míľnik, bez ktorého operátora spustiť nebudeme môcť, je podpis zmluvy a všetky technologické veci, ktoré súvisia s národným roamingom,“ povedal vo štvrtok predseda predstavenstva SWAN Juraj Ondriš.

Ako ďalej dodal, zvyšní operátori so spoločnosťou SWAN odmietli rokovať o komerčnom národnom roamingu. „Zostáva nám možnosť, ktorá nám bola prisľúbená v licencii, to znamená licenčný národný roaming, kde to je viazané na podmienku 20-percentného pokrytia populácie,“ priblížil Ondriš. Podľa jeho slov spomínanú podmienku by mal operátor dosiahnuť v priebehu decembra tohto roka.

SWAN získal v tendri licenciu na 2 × 15 MHz v pásme 1 800 MHz a v stanovených termínoch začal používať pridelené frekvencie vo viacerých mestách na Slovensku. „Trnava je jedným z našich strategických krajských miest pokrytia, nielen dostupnosťou, geografiou ale i najväčším počtom SWAN zákazníkov. Práve tu by sme chceli priniesť mobilné služby v premiére,“ uviedol generálny riaditeľ Miroslav Strečanský.

Do konca tohto roka operátor plánuje vybudovať na Slovensku 300 základňových staníc, do troch rokov plnohodnotnú mobilnú 4G sieť s viac ako 1 100 základňovými stanicami. Celkovo plánuje SWAN do projektu mobilného operátora investovať 50 až 100 mil. eur. Telekomunikačný operátor SWAN poskytuje elektronické služby od roku 2000. Vybudoval vlastnú optickú sieť s európskymi parametrami a s počtom viac ako 50 tis. zákazníkov. Je tretím najväčším poskytovateľom internetu na Slovensku.

debata chyba
Viac na túto tému: #mobil #Swan